ins

0
EUROPA NIEMCY

Wieża telewizyjna Berlin – dojazd, bilety, zwiedzanie, wysokość

29 marca 2024
wieża telewizyjna w berlinie ceny bilety wysokość zwiedzanie

Wieża telewizyjna Berlin – dojazd, bilety, zwiedzanie, wysokość

Wieża telewizyjna w Berlinie to jedyny budynek w niemieckiej stolicy, który widać niemal z każdego miejsca w mieście. Ze względu na swoje duże walory architektoniczne i wspaniałe widoki, które oferuje, wieża stała się obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Berlina. A jak do niej dojechać, ile ma wysokości, kiedy jest otwarta i jak kupić bilety? Poniżej zebrałam dla Was wszystkie najważniejsze informacje, potrzebne przed wycieczką. Same konkrety, bez zbędnego „lania wody” – zapraszam 🙂

Spis treści:

 1. Wieża telewizyjna Berlin – lokalizacja i dojazd
 2. Opis i krótka historia
 3. Zwiedzanie i widoki
 4. Bilety i cennik
 5. Godziny otwarcia
Ciekawostki o Berlinie. Berlin ciekawostki

Wieża telewizyjna Berlin – lokalizacja i dojazd

Wieża Telewizyjna znajduje się w centrum Berlina, tuż obok jednego z najważniejszych placów miejskich w Berlinie – Alexanderplatz. Nie jest to najpiękniejszy plac Berlina, ale na pewno najbardziej gwarny i największy. Na placu szczególnie warto zwrócić uwagę na trzy miejsca. Pierwszym z nich jest XIX-wieczna Fontanna Neptuna, inspirowana rzymskimi i wersalskimi fontannami. Rzeźby kobiet, które otaczają Neptuna, symbolizują cztery rzeki – Odrę, Wisłę, Łabę i Ren. Inne ciekawe miejsce na placu to 10-metrowy zegar z 1969 roku. Urania– Weltzeituhr, bo tak się nazywa, pokazuje aktualny czas w 24 strefach czasowych. Trzecim wartym uwagi miejscem jest gotycki Kościół Mariacki z XIII wieku. Na placu znajduje się też wiele sklepów i restauracji.

A jak tutaj dojechać? Alexanderplatz jest świetnie (o ile nie najlepiej) skomunikowanym placem w Berlinie. Krzyżują się tutaj aż trzy linie metra U2, U5 i U8, a także wiele pociągów miejskich i linii tramwajowych.

wieża telewizyjna w berlinie ceny bilety wysokość zwiedzanie

Opis i krótka historia

Wieża Telewizyjna to zdecydowanie najbardziej znana berlińska budowla. To najwyższy budynek nie tylko w Berlinie, ale i w całych Niemczech. W ogólnoeuropejskiej klasyfikacji pod względem wysokości zajmuje z kolei czwarte miejsce. Wieża została zbudowana ponad 50 lat temu i ma aż 368 metrów wysokości. Dla porównania, warszawski Pałac Kultury i Nauki ma „tylko” 231 metrów. Poza swoją podstawową funkcją, czyli miejscem dla radiowych i telewizyjnych nadajników, wieża stała się również atrakcją turystyczną i oferuje wspaniałe widoki na miasto.

Wieża Telewizyjna w Berlinie – zwiedzanie i co widać z góry?

Z umieszczonego na wysokości ponad 200 metrów tarasu można ujrzeć niepowtarzalną panoramę stolicy Niemiec. Widok naprawdę jest imponujący! Szczególnie dobrze widać stąd Humboldt Forum, Czerwony Ratusz, Katedrę Berlińską, Nikolaiviertel i wijącą się Sprewę. Przy dobrej pogodzie można też dostrzec np. Reichstag, Tiergarten, Gendarmenmarkt i wieżowce na Placu Poczdamskim. Na taras na Wieży Telewizyjnej wjeżdża się windą, a widoki podziwia przez szybę, więc nawet silny wiatr na tej wysokości nie popsuje nam doświadczeń. Na wieży mieści się także bar i restauracja. Warto wiedzieć, że na szczyt nie można zabrać walizek, plecaków czy innych dużych toreb.

wieża telewizyjna w berlinie ceny bilety wysokość zwiedzanie

Bilety i cennik

Żeby wejść na Wieżę Telewizyjną w Berlinie trzeba kupić bilet wstępu. Bilety można kupić online na oficjalnej stronie pod tym adresem lub w kasie na miejscu. Ceny biletów wyglądają tak:

 • Bilet normalny – 26,5 euro
 • Bilet ulgowy dla dzieci od 4. do 14. roku życia – 16,5 euro
 • Młodsze dzieci (do 4. roku życia) wchodzą za darmo
 • Studenci, jeśli mają przy sobie ważną legitymację studencką, otrzymują 20% zniżki na bilet, ale niestety tylko w przypadku zakupu biletu na miejscu – na stronie nie ma takiej opcji zakupu.

WSKAZÓWKA: Jeśli chcecie mieć pewność, że wejdziecie na wieżę na polecam kupić bilety online z conajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Wieża jest bardzo popularną atrakcją, a liczba wejść jest limitowana, więc często na kilka dni dni przed weekendem (zwłaszcza wiosną i latem) nie ma już wolnych miejsc.

Bilety kupuje się na określony dzień i określoną godzinę – na tą godzinę trzeba dotrzeć do wieży, a później na góze można już być ile się chce 🙂 Biorąc pod uwagę cenę biletu i to, jak wiele z góry można zobaczyć, najlepiej zarezerwować sobie na wieżę co najmniej 45 minut.

wieża telewizyjna w berlinie ceny bilety wysokość zwiedzanie

Godziny otwarcia

Wieża Telewizyjna w Berlinie jest czynna codziennie od marca do października w godzinach 9-23, a od listopada do lutego w godzinach 10-23. Wyjątkiem mogą być niektóre święta – wtedy najlepiej sprawdzić godziny na stronie lub skontaktować się bezpośrednio z obsługą za pomocą mediów społecznościowych czy formularza na stronie.

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, NOCLEGI, PARKINGI, RESTAURACJE I WIELE WIĘCEJ!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

  error: Content is protected !!