ins

0
CZECHY EUROPA PRZEWODNIKI

Brno w 1 dzień – 5 miejsc, które warto zobaczyć

7 marca 2022
Brno w 1 dzień

Brno to drugie, po Pradze, największe miasto Czech z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 400 tys. osób. Miasto znajduje się mniej niż 200 km od naszej granicy, więc jest to dobry pomysł na weekend, zwłaszcza z południa Polski. Nie jest to oczywiście ten sam kaliber atrakcji i architektury co Praga, ale jeśli w Pradze już byliście i szukacie pomysłu na niedaleki, krótki wypad to Brno będzie jak znalazł! Stara, zabytkowa część Brna jest bardzo ładna, a samo miasto ma świetny, “studencki” klimat i na pewno nie będziecie się w nim nudzić. Co warto tu zobaczyć? Poniżej lista pod hasłem “Brno w 1 dzień”! 

Brno w 1 dzień

1. Stare Miasto – Zielony Targ i Plac Wolności

Zwiedzanie polecam rozpocząć od zabytkowej, starej części miasta. Dwa główne place, które trzeba odwiedzić, to Zielony Targ i Plac Wolności. Na tym drugim znajdziecie mnóstwo sklepów i knajpek, ale też piękne zabytkowe kamienice i rzeźby z XVII wieku. Jest tu też trochę nowoczesnej architektury, co daje całkiem ciekawe, kontrastowe połączenie. Szczególną uwagę warto zwrócić tu na zrobioną z brązu fontannę, XVII-wieczną kolumnę, upamiętniającą ofiary dżumy, czy nowoczesny, astronomiczny zegar, który… w ogóle zegara nie przypomina 😉 

Brno w 1 dzień

Na Zielonym Targu z kolei, poza piękną, staromiejską architekturą, odbywa się klimatyczny targ z lokalnym jedzeniem i rękodziełem. Pod targiem mieści się średniowieczny labirynt tuneli, korytarzy i komnat, gdzie można wybrać się na wycieczkę. Również tutaj znajdziecie wiele knajpek i klimatycznych kawiarni, a także przepiękną, barokową fontannę Parnas z XVII wieku – jeden z symboli Brna.

Brno w 1 dzień
Brno w 1 dzień

2. Taras widokowy w Starym Ratuszu

Nieopodal Zielonego Targu znajduje się sięgający swoją historią aż do średniowiecza Stary Ratusz w Brnie. Pierwszy obiekt powstał w tym miejscu w połowie XIII wieku, a od XVI do początków XX wieku mieściła się tu siedziba władz miejskich. Obecnie w ratuszu znajdują się m.in. wystawy historyczne, ale to co szczególnie polecam zobaczyć to platformę widokową na wieży ratuszowej. Taras zbudowano na wysokości 63 metrów, co gwarantuje wspaniały widok na panoramę miasta! Widać stąd m.in.  kluczowe zabytki takie jak Zamek Spilberk czy Katedrę Św. Piotra i Pawła. Wstęp kosztuje 75 koron czeskich. Nad wejściem do ratusza czuwa znany z miejskich legend “smok”, choć mi bardziej przypomina krokodyla 😉 

Brno w 1 dzień

3. Katedra Św. Piotra i Pawła

Katedra Św. Piotra i Pawła to główny kościół w Brnie i jeden z najważniejszych zabytków miasta. Katedra została zbudowana na szczycie wzgórza Petrov, a jej początki sięgają aż XII wieku. Na początku reprezentowała styl romański, ale w XIII wieku została przebudowana na wzór świątyń gotyckich. Do zwiedzania udostępnione jest barokowe wnętrze, wieże ze skarbcem i krypta, w której można zapoznać się z historią katedry. Z wież można podziwiać panoramę Starego Miasta, choć moim zdaniem lepsze widoki gwarantuje taras w Starym Ratuszu.

4. Zamek Špilberk

Kolejny symbol Brna i miejsce warte uwagi, choćby z daleka. Średniowieczny zamek Špilberk został zbudowany na miejskim wzgórzu, na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed. Jego początki sięgają aż XIII wieku. Zamek był kiedyś siedzibą królów, militarną fortecą, a nawet więzieniem dla skazańców politycznych. Obecnie w środku znajduje się  muzeum miejskie z ekspozycjami, dotyczącymi m.in. historii zamku czy więzienia, oraz galeria. Możliwe jest także zwiedzenie podziemnych lochów i wejście na wieżę widokową. Špilberk to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc na mapie Brna!

Brno w 1 dzień

5. Kościół Św. Jakuba

Na koniec coś dla wielbicieli gotyku, czyli zbudowany w XIII wieku Kościół Św. Jakuba. Świątynia mieści się w centrum Brna na placu Jakuba i jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów sakralnych w mieście. Wnętrzne kościoła powstawało w XVII i XVIII wieku i właśnie z tamtego okresu pochodzą wszystkie ołtarze, rzeźbione ławy czy organy – można doszukać się w nich wielu elementów stylu barokowego. Pod kościołem znajduje się podziemna kaplica czaszek, będąca częścią dłuższej, podziemnej trasy turystycznej. 

Brno w 1 dzień – podsumowanie

Podsumowując, Brno to dobry pomysł na 1-2 dniową wycieczkę, zwłaszcza z południa Polski. To też dobre miejsce na przystanek w samochodowej podróży do Słowenii, Włoch czy Chorwacji. Ja zatrzymałam się w tym mieście właśnie wracając z długiej podróży i bardzo spodobał mi się klimat tego miejsca – chętnie wrócę! Punkty obowiązkowe to moim zdaniem Zamek Špilberk, wieża w Starym Ratuszu i Plac Wolności, ale tak naprawdę całe brneńskie Stare Miasto jest piękne! Po więcej treści podróżniczych i relację wideo z tej wycieczki zapraszam Was na Instagram 🙂 (link TUTAJ).

SPRAWDŹ MÓJ PRZEWODNIK PO PRADZE

praga
    error: Content is protected !!