ins

0
EUROPA WŁOCHY

4 bazyliki papieskie w Rzymie – wstęp, dojazd, opis

16 maja 2024
4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis

4 bazyliki papieskie w Rzymie – wstęp, dojazd, opis

Jedną z największych atrakcji w Rzymie (i w ogóle we Włoszech) jest wyjątkowa architektura sakralna. Łącznie w Rzymie funkcjonuje kilkaset kościołów – różne źródła różnie podają, ale myślę, że spokojnie można założyć, że jest ich kilkaset. Większość z nich jest tak piękna i majestatyczna, że „zwala z nóg”. W Polsce – mimo, że jest to równie mocno katolicki kraj – nie ma ani jednej świątyni, która przebiłaby te rzymskie. Wśród świątyń możemy wyróżnić szczególnie istotne bazyliki papieskie – w Rzymie są cztery. Jest to Bazylika Św. Piotra (w Watykanie), Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika Św. Jana na Lateranie. Wstęp do wszystkich czterch bazylik jest darmowy. W dalszej części artykułu znajdziecie opis wszystkich świątyń oraz wskazówki dotyczące dojazdu do każdej z nich. Zapraszam do czytania!

Co to znaczy, że bazylika jest papieska?

Jeszcze słowem wstępu… Bazylika papieska lub – inaczej – bazylika większa to specjalny tytuł honorowy nadawany przez papieża tylko nielicznym kościołom katolickim. To wyjątkowe świątynie o szczególnym znaczeniu w hierarchi kościelne. Od innych różni je m.in. to, że znajduje się w nich tron papieski oraz ołtarz przeznaczony wyłącznie dla głowy Kościoła. Przy bazylikach większych działają też kolegia penitencjariuszy, czyli duchownych upoważnionych do rozgrzeszania za najcięższe grzechy.

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU? NIE WIESZ JAK UŁOŻYĆ PLAN ZWIEDZANIA I GDZIE SMACZNIE ZJEŚĆ?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE

RZYM

Bazyliki papieskie w Rzymie – Bazylika Św. Piotra

Bazylika Św. Piotra jest drugim największym kościółem na świecie. Ma aż 23 tys. metrów kwadratowych,
ponad 200 metrów długości i ponad 100 metrów wysokości. W jej wnętrzu znajdują się aż 23 ołtarze. Bazylika nawiązuje swoją nazwą do św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. Świątynia jest też miejscem pochówku innych papieży m.in. papieża Polaka Jana Pawła II. Bazylikę budowano ponad 100 lat – od 1506 do 1626 roku. Budowla łączy w sobie dwa style architektoniczne – barokowy i renesansowy. Wnętrze oszałamia swoim rozmiarem i bogactwem – żaden opis nie odda tego co tam zobaczycie, po prostu trzeba to zobaczyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zwiedzaniu Watykanu, to zajrzyj do osobnego artykułu: Co zobaczyć w Watykanie? Atrakcje i informacje praktyczne

Jak dojechać do Bazyliki Św. Piotra?

Bazylika Św. Piotra leży w Watykanie – niedaleko historycznego centrum Rzymu, po drugiej stronie Tybru. Spacer z centrum powinien zająć 20-40 minut w zależności od tego, skąd startujecie. Łatwo można się tu też dostać komunikacją. Najlepiej skorzystać w tym celu z linii metra A. Stacja przy Watykanie, na której trzeba wysiąść, nazywa się Ottaviano. Jeśli Wasz nocleg znajduje się daleko od metra, możecie skorzystać z wielu linii autobusowych. W okolice Watykanu dojeżdzają m.in. autobusy 62, 64, 46 i 916. Przystanek, na którym trzeba w tym wypadku wysiąść, to “Cavalleggeri/S. Pietro.

4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis. Bazylika św. Piotra w Watykanie
bazylika św. piotra w watykanie

Bazyliki papieskie w Rzymie – Bazylika Św. Pawła za Murami

Kolejna bazylika papieska w Rzymie to Bazylika Św. Pawła za Murami. Bazylikę zbudowano w latach 386-440, choć jej aktualny wygląd to efekt rekonstrukcji po pożarze z połowy XIX wieku. Szczególną uwagę na zewnątrz warto zwrócić na figurę Św. Pawła z mieczem oraz granitową kolumnadę. W środku wzrok przyciągają m. in. piękny złoty sufit, mozaiki w apsydzie z 1200 roku, miejsce pochówku Św. Pawła (w centralnej części przy ołtarzu) oraz bogato zdobione ciborium, czyli “baldachim” nad ołtarzem.

Jak dojechać do bazyliki Św. Pawła za Murami?

Bazylika Św. Pawła za Murami znajduje się poza centrum Rzymu. Najłatwiej będzie dojechać do niej metrem (linia B). Stacja, na której trzeba wysiąść, nazywa się Basilica S. Paolo.

4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis

Bazyliki papieskie w Rzymie – Bazylika Matki Bożej Śnieżnej

Wymieniając bazyliki papieskie w Rzymie, nie można pominąć Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej. Inna nazwa to Bazylika Matki Bożej Większej. Moim zdaniem, jest to druga najpiękniejsza świątynia z wszystkich czterech o tej randze. Jej początki sięgają aż IV wieku. Świątynia została ufundowana przez papieża Liberiusza, po tym jak – według legendy w sierpniu, czyli w środku lata, spadł w tym miejscu śnieg. Z zewnątrz zwróćcie uwagę na piękną fasadę świątyni oraz 75-metrową dzwonnicę z XIV wieku. Wewnątrz z kolei czeka Was kilka oszałamiających kaplic (m.in. Pawłowa i Sykstyńska), imponujące mozaiki oraz relikwie z kolebki Jezusa z Betlejem. Szczególną uwagę warto też zwrócić na renesansowy sufit, który został ozdobiony złotem przywiezionym przez samego Krzysztofa Kolumba. Wnętrze robi ogromne wrażenie na żywo.

Jak dojechać do bazyliki Matki Bożej Śnieżnej?

Bazylika mieści się niedaleko głównych zabytków Rzymu. Spacer z okolic Koloseum czy fontanny di Trevi powinien zająć około 20 minut. Jeśli wolicie, to można tu też podjechać inią metra A – stacja, na której trzeba wysiąść nazywa się Vittorio Emanuele.

4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis
bazylika matki bożej śnieżnej

Bazyliki papieskie w Rzymie – Bazylika Św. Jana na Lateranie

  Bazylika św. Jana na Lateranie to już ostatnia z czterech bazylik papieskich w Rzymie. Jej historia sięga aż IV wieku, kiedy to została ufundowana przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Wewnątrz bazyliki można podziwiać m.in. niesamowity sufit (jeden z najpiękniejszych jakie widziałam) i wspaniałe posągi Apostołów w zagłębieniach nawy głównej. Na uwagę zasługuje też tzw. ciborium, czyli przypominająca baldachim nadbudowa nad otłarzem z XIV wieku.

  Jak dojechać do bazylika Św. Jana na Lateranie?

  Bazylikę dzieli około 20-minutowy spacer od Koloseum. Można zrobić sobie przyjemny spacer po Rzymie lub podjechać linią metra A. Jeśli zdecydujecie się na metro, to stacja wysiadkowa nazywa się San Giovanni.

  4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis
  bazylika św. jana na lateranie

  Bazyliki papieskie w Rzymie – moje wrażenia

  W Rzymie można zobaczyć kilkadziesiąt przepięknych świątyń, ale bazyliki papieskie zdecydowanie przodują w tym zestawieniu. Najważniejsza i jednocześnie najpiękniejsza jest Bazylika Św. Piotra w Watykanie. Budowla robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Polecam też wejść na kopułę, zwłaszcz podczas ładnej pogody. Choć pozostałe trzy bazyliki również są imponujące, to zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na mnie Bazylika Matki Bożej Śnieżnej. Niemniej jednak, jeśli tylko czas pozwoli, to zachęcam zobaczyć je wszystkie na własne oczy. Każda ma w sobie coś wyjątkowego, więc naprawdę warto 🙂

  PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

  SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

  rzym

  Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

  ZOBACZ TEŻ:

  ZWIEDZANIE WATYKANU – ATRAKCJE I INFO PRAKTYCZNE

  ATRAKCJE RZYMU – 9 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

  4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

  KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – CENY, BILETY, INFORMACJE PRAKTYCZNE

   error: Content is protected !!