ins

0
EUROPA INFO PRAKTYCZNE WŁOCHY

Komunikacja miejska w Rzymie – ceny, bilety, jak działa. Informacje praktyczne

7 kwietnia 2022
komunikacja miejska w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie – ceny, bilety, jak działa. Informacje praktyczne

Zawsze zachęcam, by jak najwięcej zwiedzać na piechotę. Czasem jednak odległości nie są „spacerowe”, więc warto skorzystać z komunikacji miejskiej zamiast się forsować. W Rzymie większość atrakcji i zabytków jest tak zlokalizowana, że można poruszać się pieszo, zwłaszcza nocując niedaleko centrum. Do niektórych bardziej oddalonych miejsc np. na Wzgórze Janikulum czy Watykan warto podjechać komunikacją. A jak działa komunikacja miejska w Rzymie? Jakie są ceny i gdzie kupić bilety? Zapraszam do czytania!

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA Z PLANEM ZWIEDZANIA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE!

rzym

Jak działa komunikacja miejska w Rzymie?

W Wiecznym Mieście można poruszać się tramwajami, autobusami i 3 liniami metra (A,B,C). Linie A i B docierają pod wszystkie najważniejsze miejsca i przecinają się pod głównym dworcem Roma Termini. Linia C biegnie z kolei na południowo-wschodnie przedmieścia i wciąż jest rozbudowywana. Za cały transport publiczny w Rzymie odpowiada firma ATAC. Te same bilety obowiązują we wszystkich środkach komunikacji.

punkty widokowe w Rzymie - Komunikacja miejska w Rzymie - ceny, bilety, jak działa. Informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Rzymie – ceny biletów

Bilet pojedynczy kosztuje 1,5 euro i jest ważny przez 100 minut od skasowania. Na tym bilecie można się przesiadać, ale tylko pomiędzy autobusami i tramwajami. W przypadku metra można się przesiąść tylko pod dworcem Roma Termini – chodzi o to żeby nie opuścić strefy biletowej metra na jednym bilecie.

Można też od razu kupić bilet na dziesięć 100-minutowych przejazdów za 15 euro, ale ciężko mi sobie wyobrazić tyle przejazdów w Rzymie w ciągu jednego weekendu. Są też bilety czasowe na 24h, 48h i 72h. Kosztują odpowiednio: 7 euro, 12,5 euro i 18 euro. Jak widzicie, bilet 24h opłaca się dopiero przy 5 przejazdach na dobę. Ja kupiłam na początku ten 48h żeby nie musieć myśleć o biletach, bo mieszkałam trochę dalej od centrum. Mimo to nie wykorzystałam go w pełni i do końca wyjazdu kupowałam już tylko pojedyncze bilety za 1,5 euro, jeśli zaszła potrzeba. 

Gdzie kupić bilety?

Biletów nie można kupić w tramwajach i autobusach. Trzeba szukać automatów biletowych na przystankach lub w metrze. Zakupu możecie dokonać też w kioskach typu „tabaccheria” czy innych małych sklepikach z oznaczeniem firmy ATAC. Pamiętajcie żeby zawsze skasować bilet w autobusie czy tramwaju. Bilety możecie kupić też od razu na lotniskach w okienkach/lokalach transportu publicznego. Znajdziecie je zarówno w Ciampino, jak i Fiumicino.

punkty widokowe w Rzymie - Komunikacja miejska w Rzymie - ceny, bilety, jak działa. Informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Rzymie – moje wrażenia

Rzym polecam zwiedzać piechotą lub metrem. Radzę unikać połączeń autobusowych i tramwajowych – wiele razy szybciej dojdziecie gdzieś pieszo niż jadąc autobusem czy tramwajem. O ile rzymskie metro działa super i jeździ często i punktualnie, to autobusy i tramwaje jeżdżą jak chcą. Raz za wcześnie, raz za późno, czasem wcale. Nie ma co patrzeć na rozkłady jazdy. Jeśli macie jakieś pytania o Rzym to zapraszam na mój Instagram (link TUTAJ). Znajdziecie tam też obszerną relację z Rzymu i masę wskazówek 🙂

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

ZOBACZ TEŻ:

CENY JEDZENIA W RZYMIE – SKLEPY I RESTAURACJE

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

GDZIE W RZYMIE MOŻNA DOBRZE ZJEŚĆ? GASTROPRZEWODNIK

    error: Content is protected !!