0
POLSKA

Łuk Mużakowa – bajkowe miejsce w Lubuskiem

11 sierpnia 2021
Łuk Mużakowa

Tak pięknych i różnorodnych kolorów wody nie widziałam nigdzie. I to za darmo! Mowa o Ścieżce Geoturystycznej “Dawna Kopalnia Babina” w Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa, leżącym na granicy polsko-niemieckiej w województwie lubuskim. Nie jest to może bardzo znane miejsce, ale dzięki temu nie ma tu tłumów, o które w sezonie letnim nie trudno. Zdecydowanie polecam tutaj zajrzeć będąc w Lubuskiem lub przejeżdżając nieopodal. To świetne miejsce na kilkugodzinny spacer lub przejażdżkę rowerową! Relację wideo z mojej wycieczki znajdziecie w zapisanym stories na Instagramie, a poniżej – wszelkie informacje praktyczne, które pozwolą zaplanować Wam dzień na kolorowymi jeziorkami!

Jezioro Afryka

Łuk Mużakowa – skąd te niesamowite kolory?

Kolorowe jeziorka, o których mowa, znajdują się na terenach dawnej kopalni iłów ceramicznych i węgla brunatnego. Zbiorniki wodne powstały wskutek zapadnięcia się nieużywanych szybów kopalniach i wyrobisk. Znajdujące się tu wody mają kwaśny odczyn oraz wysokie stężenie jonów siarczanowych i metali ciężkich, głównie żelaza. W zależności od składu wody w każdym zbiorniku ma ona nieco inny kolor. Żelazo, na przykład, daje pomarańczowo-rdzawą barwę. Łącznie w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa” znajduje się 340 jezior antropogenicznych (powstałych wskutek działalności człowieka), z czego 100 po polskiej stronie. Jest to największe pojezierze antropogeniczne w kraju i bez wątpienia najbardziej kolorowe!

Łuk Mużakowa
Jezioro Afryka

Łuk Mużakowa – przebieg trasy

Wycieczkę – pieszą lub rowerową – najlepiej zacząć w miejscowościach Łęknica lub Nowe Czaple, pomiędzy którymi przebiega turystyczna ścieżka. Na terenie geoparku znajdziecie 3 darmowe parkingi i każdy z nich znajduje się tuż przy ścieżce. Ja rozpoczęłam spacer z parkingu nr 3 w Łęknicy. Cała trasa ma około 5 km, a na jej przejście warto przeznaczyć około 2-3 godzin. Po drodze jest do zobaczenia kilkanaście malowniczych jezior z punktami widokowymi i tablicami edukacyjno-informacyjnymi. Na trasie jest też wiele bocznych ścieżek, dzięki którym można podziwiać jeziora z bliska, oraz 24-metrowa wieża widokowa ze wspaniałą panoramą okolicznych lasów i jezior z Jeziorem Afryka na czele. Jest to największe tutejsze jezioro, a jego nazwa wzięła się od kształtu przypominającego kontynent afrykański. Spacerując po geoparku, warto zboczyć też nieco z głównego szlaku i udać się do Jeziora Turkusowego – to jezioro podobało mi się zdecydowanie najbardziej. Aby do niego dotrzeć, trzeba kierować się mapami Google, bo oznaczeń na szlaku nie ma.

Ścieżka „Dawna Kopalnia Babina” niestety nie zatacza koła, więc aby wrócić do punktu wyjścia trzeba kierować się z powrotem tą samą drogą, którą przyszliśmy.

Łuk Mużakowa
Jezioro Turkusowe – mój faworyt!

Informacje praktyczne – koszty, pogoda

Wybierając się do Łuku Mużakowa warto kierować się prognozą pogody. Niesamowite kolory tamtejszych wód są najlepiej widoczne podczas słonecznych dni. Im więcej słońca tym piękniejsze będą kolory! Jeśli chodzi o koszty: wstęp na ścieżkę “Dawna Kopalnia Babina” jest całkowicie darmowy. Tak samo darmowe są parkingi na terenie parku. 

Jezioro Turkusowe

Podsumowując…

“Dawna Kopalnia Babina” w Łuku Mużakowa to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w województwie lubuskim. 5-kilometrową trasę wśród kolorowych jezior można pokonać pieszo lub rowerem, a najpiękniejszych barw spodziewajcie się w słoneczne dni! Jeśli masz jakieś pytania – zapraszam na mój Instagram (link). Znajdziesz tam relację z tej i wielu innych wycieczek po Polsce.

Jeśli interesują Cię góry, morze lub Mazury – zajrzyj do zakładki POLSKA na moim blogu. Znajdziesz tam kilkadziesiąt wpisów, które pomogą zaplanować Ci wakacje lub weekendową wycieczkę. Są nawet gotowe plany zwiedzania 🙂 Zapraszam!

Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa
    error: Content is protected !!