ins

0
EUROPA WĘGRY

Budapeszt: Ruin bar Szimpla Kert – co zjeść, jakie są ceny, jak dojechać?

10 września 2020
Szimpla Kert

Budapeszt: Ruin bar Szimpla Kert – co zjeść, jakie są ceny, jak dojechać?

Jedną z najbardziej unikalnych atrakcji Budapesztu są tzw. ruiny barów. Umiejscowione w przedwojennych kamienicach puby zyskały popularność zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Najbardziej oryginalnym i najbardziej znanym tego typu pubem jest Szimpla Kert, umiejscowiony w dawnej dzielnicy żydowskiej przy ulicy Kazinczy. Dojdziecie tam z centrum w 15 minut, a najbliższe stacje metra to Astoria i Blaha Lujza ter. W pobliżu znajduje się także Wielka Synagoga, na którą warto zwrócić uwagę, oraz strefa imprezowo-gastronomiczna Gozsdu–Udvar. A co zjeść w ruin bar Szimpla Kert i jakie są ceny? Zapraszam do czytania!

PIERWSZA WYCIECZKA DO BUDAPESZTU?

ZWIEDZAJ WYGODNIE Z GOTOWĄ TRASĄ W TELEFONIE I MAPĄ NAJLEPSZYCH ATRAKCJI I RESTAURACJI W MIEŚCIE!

budapeszt

Jak wyglądają ruiny barów (ruin bar) w Budapeszcie?

Szimpla Kert to miejsce, które albo się kocha albo nienawidzi – nie pozwala być obojętnym. Spotkałam się z opiniami, że jest tam kiczowato, ale w tym całym wnętrzarskim chaosie panuje pełna spójność. Zobaczycie tam najróżniejsze rzeczy w najróżniejszych kolorach i formach, ale cała koncepcja jest przemyślana. Dla mnie Szimpla Kert jest oryginalny, ciekawy, wręcz zadziwiający. Pozwala też przenieść się w czasie, bo na ścianach wiszą stare monitory, rowery i obrazy. Lustra są roztrzaskane, ściany obdrapane, a drzwi porysowane. Wszystko skąpane w kolorowych światłach z każdej strony. Nigdy wcześniej nie widziałam takiego miejsca i polecam je odwiedzić chociaż raz – sprawdzić czy to Wasz klimat. Warto tam pójść wieczorem, gdy lokal wypełni się ludźmi – jest wtedy żywiej i bardziej klimatycznie, a cały wystrój nabiera magii. To jedno z tych miejsc, które trzeba pokazać, bo nie da się ich za bardzo opisać. 

Co zjeść i wypić? Szimpla Kert – menu i ceny

W Szimpla Kert znajdziecie w sumie kilkanaście sal i kilka barów. Można tam zjeść i podrinkować w towarzystwie muzyki. Wybór jest duży i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest bardzo szeroka karta burgerów – zarówno tych mięsnych – wołowych i drobiowych – jak i wegetariańskich. Jest sporo przekąsek idealnych do piwa i węgierska zupa gulaszowa. Są dania główne z kurczakiem, żeberkami, wrapy i quesadille. W ramach menu wegańskiego dostępne są cztery dania. Jakie są ceny w Szimpla Kert? Przyzwoite – 2-3 tys. HUF za danie główne (25-37 zł).

Jeszcze większy wybór jest jeśli chodzi o drinki i napoje na barze. Samo Szimpla Kert na swojej stronie internetowej chwali się, że ma do zaoferowania ponad 400 różnych napojów. Ceny alkoholi są porównywalne do cen w Warszawie – kieliszek wódki, piwo czy porcja whiskey kosztuje 1000 HUF (ok. 13 zł). Znajdziecie tam wszystkie popularne drinki i alkohole, ale ja polecam spróbować produkowanej z owoców lokalnej wódki, czyli palinki. Do wyboru jest wiele smaków, a kieliszek kosztuje 1300-1700 HUF (16-21 zł). Pamiętajcie jednak, że palinka jest dość mocna – mocniejsza od czystej wódki.

Co jeszcze oferuje Szimpla Kert? Koncerty, targi, wystawy

Wieczorami w pubie odbywają się liczne koncerty na żywo, prezentujące różne gatunki muzyczne – jazz, rock, folk czy muzykę elektroniczną. W ciągu dnia z kolei w barze odbywają się najróżniejsze eventy: niedzielne brunche, cotygodniowe targi żywności od lokalnych rolników, wystawy. Przed wizytą warto wejść na ich stronę internetową i sprawdzić jaki koncert czy impreza jest planowana w danym dniu. Szimpla Kert jest też dobrym miejscem dla fanów shishy – na terenie pubu znajdziecie Shisha Bar. Na miejscu możecie kupić pamiątki związane z Budapesztem czy samym pubem.

Ruin bar Szimpla Kert w Budapeszcie – podsumowanie

Podsumowując, bliskość centrum, niespotykana oryginalność i szeroka oferta pubu to trzy powody, dla których każdy choć raz powinien odwiedzić Szimpla Kert. Nie zapomnijcie zjeść tradycyjnej zupy gulaszowej i skosztować lokalnej palinki. Jeśli wybieracie się do Budapesztu to zapraszam Was do postu o 10 miejscach, które warto zobaczyć w tym mieście. Udanej wycieczki!

ZOBACZ TEŻ:

Budapeszt – ceny jedzenia, transport publiczny, dojazd

Budapeszt na weekend – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć!

Gellert czy Szehenyi? Które łaźnie w Budapeszcie wybrać?

    error: Content is protected !!