ins

0
EUROPA WŁOCHY

Jak wygląda transport kolejowy i komunikacja miejska we Włoszech?

6 lipca 2020
Wenecja w jeden dzień

Łącznie za przemieszczanie się po Włoszech przez 9 dni zapłaciliśmy około 100 euro na osobę. Były to pociągi w północnej części kraju, promy na jeziorze Como i komunikacja miejska m.in. w Mediolanie i w Wenecji. Poniżej znajdziecie informacje o cenach biletów i o tym, jak wygląda kolej oraz komunikacja miejska we Włoszech.

Transport kolejowy we Włoszech

Z całego serca, zwłaszcza na pierwszą wycieczkę, polecam włoską kolej. Pociągi dojeżdżają do najważniejszych miast i miasteczek, kursują często, a warunki są dobre. Siatka kolejowa we Włoszech jest naprawdę dobra. Cały nasz wyjazd – poza odcinkiem Brescia-Sirmione-Werona – opierał się o połączenia pociągowe.

Bilety możecie kupić na stronie Trenitalia – to doskonałe miejsce do planowania połączeń, porównywania cen i sprawdzania czasu przejazdu. Bilety możecie oczywiście kupić także na dworcach – w kasach, automatach biletowych i niektórych kioskach/sklepikach. Jeśli macie czas i musicie zapłacić gotówką, zachęcam do ustawienia się w kolejce i zakupu biletu w kasie. Automaty bywają zawodne i mogą wciągnąć banknot, nie wydając przy tym biletu. Mieliśmy taką sytuację na dworcu w Mediolanie, a wyjaśnienie całej sprawy zajęło ponad godzinę. Ostatecznie udało się odzyskać pieniądze, ale ledwo zdążyliśmy na ostatni pociąg do domu.

Jak już wspominałam w poście o organizacji wyjazdu do Włoch, bądźcie czujni przy wyborze biletów i przeanalizujcie wcześniej (właśnie na Trenitalia) jakie pociągi kursują w danym dniu. Odpowiednikiem polskiego Pendolino we Włoszech jest Frecciarossa. Są to zdecydowanie droższe pociągi, bardziej komfortowe i z reguły szybsze, ale nie zawsze. Przykład: podróż Regionale Veloce z Werony do Wenecji kosztowała nas 9,5 euro. Gdybyśmy zdecydowali się na Frecciarossa zapłacilibyśmy 28 euro, a różnica w czasie przejazdu wynosiła tylko 15 minut. Na tej trasie kursuje także zwykły pociąg regionalny, ale kosztuje tyle samo co Veloce, a jedzie 45 minut dłużej. Pamiętajcie, żeby skasować bilet przed wejściem do pociągu – dopiero wtedy staje się ważny. 

Podsumowując:

 • Polecam włoską kolej, bo jest sprawna i wygodna
 • Radzę dokładnie sprawdzić połączenia zaplanowane na dany dzień, żeby nie przepłacić
 • Uprzedzam o konieczności skasowania biletu przed rozpoczęciem podróży
 • Ostrzegam przed wciągnięciem banknotu przez automaty biletowe

PLANUJESZ ODWIEDZIĆ RZYM?

ZWIEDZAJ WYGODNIE Z MAPĄ I PLANEM ZWIEDZANIA W SWOIM TELEFONIE

rzym

Komunikacja miejska we Włoszech – Mediolan

Komunikacja miejska w Mediolanie jest bardzo dobrze zorganizowana. Możecie poruszać się czterema rozbudowanymi liniami metra, tramwajami, pociągami i autobusami. Do wszystkich atrakcji dojedziecie komunikacją, ale miasto – przynajmniej jego centrum – najlepiej zwiedzać na piechotę. Do wszystkich najważniejszych punktów dojdziecie spacerem, a po drodze poczujecie prawdziwy klimat Mediolanu.

Pojedynczy bilet na komunikację miejską w Mediolanie kosztuje 2 euro. Bilet dobowy, obejmujący wszystkie środki transportu, to koszt 7 euro, a bilet trzydniowy – 12 euro. Ceny, które podaje dotyczą strefy 1-3, w których znajdują się wszystkie atrakcje Mediolanu. Bilety kupicie w automatach na przystankach, na dworcu kolejowym czy w autoryzowanych kioskach i sklepikach, oznaczonych logo ATM. Można też ściągnąć aplikację i kupić bilety online. Pamiętajcie o walidacji biletu przed rozpoczęciem podróży.

Komunikacja miejska we Włoszech – Bergamo

Bergamo najlepiej zwiedzać na piechotę, ale jeśli będziecie potrzebowali gdzieś podjechać to najważniejszą linią autobusową z turystycznego punktu widzenia jest linia nr 1 – kursuje od dworca PKP do górnej, zabytkowej części miasta Citta Alta. Bilety komunikacji miejskiej w Bergamo obejmują też kolejkę linową Funicolare, która zabierze Was do Citta Alta lub na wzgórze San Vigilio. Najtańszy jednorazowy bilet na przejazd po mieście kosztuje 1,3 euro, bilet dobowy kosztuje 3,5 euro (samo miasto) lub 5 euro (cała siatka połączeń), a bilet trzydniowy to koszt 7 euro. Przejazd z lotniska w Bergamo będzie kosztował Was 2,4 euro, więc jeśli planujecie korzystać z komunikacji w większym wymiarze – kupcie od razu bilet na 24 lub 72 godziny. Bilety na komunikację w Bergamo kupicie na lotnisku, w automatach, w biurze sprzedaży biletów na dworcu PKP, przy stacjach Funicolare i w niektórych oznaczonych kioskach i sklepikach.

Transport publiczny we Włoszech – Wenecja

Wenecję możecie zwiedzać na piechotę lub drogą wodną – gondolami, taksówkami i tramwajami wodnymi (tzw. vaporetto). Pojedynczy bilet na tramwaj wodny kosztuje 7,5 euro, a całodniowy 20 euro. Jak widać, taki całodobowy bilet opłaca się już przy trzech kursach. Taksówki wodne są bardziej komfortowym sposobem na przemieszczanie się po Wenecji, ale są nieporównywalnie droższe – ceny zaczynają się od wysokich kilkudziesięciu euro za rejs. Z kolei za najbardziej kojarzącą się z tym miejscem gondolę i jednocześnie atrakcję turystyczną trzeba zapłacić 80-100 euro. Taki rejs trwa 30 minut. 

W Wenecji funkcjonuje około 20 wodnych linii tramwajowych. Możecie nimi dojechać na wyspy Lido, Murano, Burano czy Gudeccę. Jeśli chcecie podziwiać Wenecję z tafli Wielkiego Kanału to polecam Wam wsiąść w płynącą najwolniej linię numer 1 na przystanku przy Moście Konstytucji i dopłynąć aż do przystanku Giardini. Bilety na tramwaje wodne w Wenecji kupicie przy „wodnych” przystankach – my swoje kupiliśmy na stacji Punta Sabbioni. Jeśli będziecie chcieli zwiedzać Wenecję wyskakując z któregoś z nadadriatyckich kurortów, na pewno właśnie tam się znajdziecie. 

Ceny biletów we Włoszech

Spisałam dla Was ceny konkretnych pociągów, autobusów czy innych środków komunikacji publicznej, którymi podróżowałam podczas swojego pobytu w Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

 • Bergamo – Mediolan (pociąg) 5,5€
 • Bergamo- Lecco (pociąg) 3,6€
 • Lecco – Varenna (pociąg) 2,9€
 • Varenna- Bergamo (pociąg) 5,5€
 • Bergamo – Brescia (pociąg) 4,8€
 • Verona – Venezia Mestre (pociąg) 9,25€ 
 • Varenna- Belaggio (prom) 4,6€
 • Wenecja (tramwaje wodne) 20€ bilet całodniowy
 • Wenecja (tramwaj wodny) 7,5€ bilet 75 minut
 • Brescia- Sirmione (bus) ok. 3,6€
 • Sirmione – Verona (bus) ok. 3,6€
 • Lido di Jesolo – Punto Sabbioni (bus) 3€
 • Bergamo – bilet na komunikację miejską 72 h – 7€
 • Mediolan – bilet na komunikację miejską 24 h – 4,5€

PLAN ZWIEDZANIA WERONY I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

werona

ZOBACZ TEŻ:

Atrakcje Rzymu – 9 miejsc, które trzeba zobaczyć

Wycieczka nad jezioro Garda – atrakcje, ceny, dojazd

Wycieczka nad jezioro Como – które miasta warto odwiedzić?

Interesują Cię podróże? Na moim Instagramie znajdziesz szczegółówe relacje z moich wycieczek, duuużo praktycznych informacji, zdjęć i inspiracji. Są też quizy, newsy ze świata turystyki i cykl porad podróżniczych. Zajrzyj na mój profil (TUTAJ) i rozgość się! 🙂 Jestem też na Facebooku – znajdziesz mnie pod TYM LINKIEM 🙂

  error: Content is protected !!