ins

0
EUROPA WŁOCHY

Czy we Włoszech jest bezpiecznie? Na co uważać?

7 lipca 2020
podróż do Włoch

Czy we Włoszech jest bezpiecznie? Planując wyjazd do tego kraju wiele nasłuchałam się o tym, że tam kradną, że handlarze nagabują turystów na ulicach, żeby uważać na torebkę w lokalu, nie robić sobie drzemki na plaży i pod żadnym pozorem nie kupować nic na bazarach, bo oszukują. Jak jest naprawdę? Czy znany z sycylijskiej mafii kraj jest bezpieczny?

Ja nie zostałam okradziona ani oszukana, ale moja znajoma już tak – w Rzymie, w biały dzień. Koledze mojego taty oszuści sprzedali atrapę aparatu fotograficznego nad Adriatykiem, ale było to dawno temu, gdzieś w latach 90. Gdy jeździłam wtedy z rodzicami do Włoch, jeszcze jako mała dziewczynka, pamiętam handlarzy ręczników i „rolexów”, których ciężko było się pozbyć, ale teraz tego zjawiska nie zauważyłam. Co prawda na ulicach nadal próbują sprzedać turystom bibeloty, ale jedno „No, thank you” i sprzedawca odchodzi. Wygląda więc na to, że wiele się zmieniło na plus. 

PLANUJESZ WYCIECZKĘ DO RZYMU?

SPRAWDŹ MÓJ E-BOOK Z PLANEM ZWIEDZANIA, MAPĄ ATRAKCJI I NAJLEPSZYMI MIEJSCAMI NA OBIAD!

rzym

Czy we Włoszech jest bezpiecznie? Trochę liczb!

Turyści najbardziej narażeni są na kradzieże. Według danych Eurostatu, w 2017 roku liczba rabunków na 100 tys. mieszkańców wyniosła we Włoszech 51, podczas gdy w Polsce było to 21. Jest więc coś na rzeczy. Warto jednak zwrócić uwagę, że liczba kradzieży we Francji, Hiszpanii, Portugalii czy Belgii była w badanym okresie ponad dwukrotnie większa niż we Włoszech. Może więc nie należy się aż tak obawiać i wystarczy dbać o bezpieczeństwo jak podczas każdej innej podróży?

Jeśli chodzi o kradzieże samochodów to Włochy zajmują pod tym względem trzecie – za Luksemburgiem i Grecją – miejsce w Unii Europejskiej. W latach 2015-2017 skradziono we Włoszech średnio 257 samochodów na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w Polsce było to tylko około 40 pojazdów. Uważajcie więc na to, gdzie zostawiacie samochód i co się w nim znajduje. Samochody z wypożyczalni zazwyczaj są ubezpieczone na wypadek kradzieży, ale jest to niewątpliwie stres i kłopot. W Polsce ubezpieczenie samochodu od kradzieży jest dobrowolne i zdecydowana większość aut nie jest ubezpieczona na taki przypadek.

Podczas mojego wyjazdu na szczęście nie spotkała mnie żadna nieprzyjemność, ale mimo to trzeba być ostrożnym (jak wszędzie) i sprawdzić przed podróżą komunikaty ws. bezpieczeństwa na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (jak zawsze). Zachowanie zdrowej ostrożności jest integralną częścią każdej podróży.

Garść uniwersalnych wskazówek w kwestii bezpieczeństwa

  1. Nie noście ze sobą wszystkich dokumentów – część zabezpieczcie w miejscu noclegu. To samo dotyczy gotówki czy kart płatniczych. Jeśli jedno Wam ukradną lub zgubicie, będziecie mieć zabezpieczenie.
  2. Torbę lepiej mieć z przodu na widoku niż na plecach – zwłaszcza w tłumie np. w mediolańskim metrze.
  3. Jeśli możecie, włączcie w telefonie funkcję lokalizatora. W przypadku straty telefonu, ktoś komu udostępniliście lokalizację będzie mógł Wam pomóc.
  4. Nie zapuszczajcie się w ciemne, nieznane Wam uliczki późną porą. Mówię o miejscach, które z góry budzą niepokój.
  5. Zorientujcie się na jaką pomoc w danym kraju możecie liczyć jako obcokrajowcy.
  6. Zapiszcie sobie dane kontaktowe do Ambasady Polski. Jeśli w danym kraju nie ma polskiej placówki, macie prawo zgłaszać się po pomoc do konsulatu jakiegokolwiek innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
  7. Nie zapominaj o ubezpieczeniu podróżnym i nie oszczędzaj na tym. Zanim je wykupisz, dokładnie zapoznaj się z ofertą i metodami działania danej firmy ubezpieczeniowej. Mam tu na myśli nie tylko kwestie zdrowotne, ale także kradzieże bagażu i sprzętu elektronicznego.
  8. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy i sprzętu elektronicznego w samochodzie. Staraj się parkować w miejscach, gdzie pojawiają się ludzie, a najlepiej tam, gdzie są kamery.

Wybieracie się do Włoch pierwszy raz i chcecie sami zorganizować sobie wycieczkę? Zapraszam do przeczytania posta, w którym dokładnie opisuję jak zaplanować wakacje we Włoszech.

Interesują Cię podróże? Na moim Instagramie znajdziesz szczegółówe relacje z moich wycieczek, duuużo praktycznych informacji, zdjęć i inspiracji. Są też quizy, newsy ze świata turystyki i cykl porad podróżniczych. Zajrzyj na mój profil (TUTAJ) i rozgość się! 🙂 Jestem też na Facebooku – znajdziesz mnie pod TYM LINKIEM 🙂

    error: Content is protected !!