ins

0
EUROPA WŁOCHY

Jak dojechać z Wenecji do Werony – ceny, wskazówki, połączenia. Pociąg Wenecja-Werona

14 maja 2024
Jak dojechać z Wenecji do Werony - ceny, wskazówki, połączenia. Pociąg Wenecja-Werona

Jak dojechać z Wenecji do Werony – ceny, wskazówki, połączenia. Pociąg Wenecja-Werona

Jak dojechać z Wenecji do Werony? I odwrotnie – jak dojechać z Werony do Wenecji? Tego typu pytania pojawiają się często, bo te dwa miasta są wprost idealne do połączenia w jedną wycieczkę. Sama tak zrobiłam już ze dwa razy – oba miejsca są piękne, oferują wspaniałe zabytki, a odłegłość między nimi jest niewielka. Jeśli więc dysponujesz odpowiednią ilością czasu, to zachęcam do zwiedzania Werony i Wenecji „za jednym zamachem”. Najlepszy i najszybszy dojazd pomiędzy miastami zapewni pociąg relacji Wenecja-Werona. Połączeń jest jednak wiele i zanim kupimy bilet, warto dowiedzieć się czym się różnią, żeby nie przepłacić lub nie spędzić w trasie dwa razy więcej czasu niż potrzeba. Poniżej zebrałam dla Was wszystkie potrzebne informacje praktyczne takie jak ceny, wskazówki i połączenia. Zapraszam do czytania!

Jak dojechać z Wenecji do Werony? Pociągi Wenecja-Werona

Jak wspomniałam, najlepszy dojazd z Werony do Wenecji i odwrotnie zapewnia włoski kolejowy przewoźnik Trenitalia. Pociągi na trasie Werona-Wenecja kursują od około 7 rano do północy, a połączeń jest wiele – od dwóch do czterech na godzinę. Na pewno więc znajdziecie odpowiedni dla siebie pociąg. Dokładnych połączeń na konkretny dzień polecam szukać na oficjalnej stronie Trenitalia pod tym linkiem. Strona jest w języku angielskim i jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o pociągach we Włoszech.

Na trasie Werona Wenecja kursują trzy rodzaje pociągów: Regionale, Regionale Veloce i Frecciarossa. Regionale to zwykły regionalny pociąg, Regionale Veloce to pociąg regionalny przyspieszony, a Freecciarossa jest odpowiednikiem naszego Pendolino i jedzie najszybciej.

PIERWSZA WYCIECZKA DO WERONY? NIE WIESZ JAK UŁOŻYĆ PLAN ZWIEDZANIA I GDZIE SMACZNIE ZJEŚĆ?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE

WERONA

Pociąg Wenecja-Werona – gdzie wsiąść i gdzie wysiąść?

Stacja kolejowa w Weronie, na której trzeba się pojawić nazywa się Verona Porta Nuova. Stacja mieści się niedaleko zabytkowego centrum – z okolic słynnej Areny dojdziecie tutaj w około 20 minut. Można też podjechać autobusem nr… Stacje w Wenecji, które są istotne z punktu widzenia turysty są dwie – Venezia Mestre i Venezia Santa Lucia.

Jeśli Wasz nocleg mieści się na „lądowej części” Wenecji, czyli w Mestre – tam właśnie powinniście wysiąść. Jeśli jednak nocujecie na jednej z wysp w lagunie lub przyjeżdżacie na jednodniowe zwiedzanie, to wysiądźcie na stacji Venezia Santa Lucia. To główna stacja kolejowa Wenecji, ale jest nieco oddalona od ścisłego, zabytkowego centrum. Przykładowo, na centralny wenecki plac – Plac Św. Marka – idzie się stąd około 35 minut. Jeśli wolicie podpłynąć – bliżej atrakcji lub pod swój nocleg – to przy dworcu znajduje się też przystań dla taksówek oraz przystanek tramwajów wodnych. Więcej o tym jak poruszać się po Wenecji pisałam w osobnym artykule: Jak poruszać się po Wenecji? Tramwaje, gondole i taxi

Jak dojechać z Wenecji do Werony - ceny, wskazówki, połączenia. Pociąg Wenecja-Werona
Wenecja

Pociąg z Werony do Wenecji – ceny i czas przejazdu

Pociągiem z Werony do Wenecji możecie dojechać za 10 euro albo za 23 euro, a czas podróży może wynieść 1 godzinę i 12 minut albo 2 godziny i 15 minut. Wszystko zależy od tego, który pociąg wybierzecie. Już wszystko tłumaczę. Pociągi Regionale jeźdzą najwolniej i zatrzymują się najczęściej – czas przejazdu w ich przypadku wynosi 2 godziny i 15 minut, a cena biletu to nieco ponad 10 euro. Pociągi Frecciarossa to kolej wysokich prędkości, więc te połączenia są najszybsze. Czas podróży Frecciarossą z Werony do Wenecji wynosi 1 godzinę i 12 minut, ale cena biletu wynosi już około 23 euro. „Złotym środkiem” są połaczenia Regionale Veloce – w ich przypadku czas przejazdu wynosi ok. 1 godziny i 30 minut, a cena wynosi tyle samo co na zwykły pociąg Regionale, czyli nieco ponad 10 euro.

Pociąg Wenecja-Werona – który wybrać, by zoszczędzić

Z moich doświadczeń i analizy połączeń jasno wynika, że najlepiej wybrać pociąg Regionale Veloce. Jest to najlepsze połączenie, bo cena biletu jest taka sama jak na pociąg Regionale, a czas podróży jest tylko niewiele dłuższy od dwa razy droższej Frecciarossy. Według mnie, to idealna opcja. Sama jechałam na tej trasie już dwa razy i za każdym razem właśnie Regionale Veloce. Wszystko było planowo, a standard pociągu był bardzo dobry.

Jeśli jednak bardziej będzie Wam pasowała godzina odjazdu zwykłego Regionale, to też nie będzie dramatu 🙂 Podróż co prawda wydłuży się o około 45 minut, ale cena wciąż będzie przystępna. Z kolei połaczenia szybkiej kolei Frecciarossa na tej trasie kompletnie się nie opłacają w mojej ocenie. Są ponad dwa razy droższe, a czasowy „zysk” to tylko 15 minut względem pociągów Regionale Veloce.

Jak dojechać z Wenecji do Werony - ceny, wskazówki, połączenia. Pociąg Wenecja-Werona
Werona

Jak dojechać z Wenecji do Werony? Autobus Werona-Wenecja może być tańszą opcją

Jeśli nie chcecie korzystać z pociągu, to pozostaje jeszcze przejazd autobusem z Werony do Wenecji (lub odwrotnie). Na tej trasie kursuje m.in. znany i sprawdzony Flixbus. Są dostępne zarówno połączenia w dzień, jak i w nocy – łącznie kilkanaście połączeń. Autobusy startują z dworca autobusowego w Weronie i jadą albo do dworca Venezia Mestre (na lądzie) albo do dworca Venezia Tronchetto (w lagunie). Czas podróży różni się w zależności od połączenia i wynosi od 1,5 godziny do ponad 2 godzin. Ceny rornież różnią się w zależności od połączenia – niektóre bilety kosztują mniej niż 30 zł a niektóre ponad 110 zł. Warto z wyprzedzeniem sprawdzić rozkład i wybrać najlepszą opcję. Jeśli zależy Wam na oszczędnościach w podroży, to upolowanie biletu za mniej niż 30 zł będzie najtańszą możliwą opcją. Poza autostopem, oczywiście 😉 Konkretnych połączeń autobusowych szukajcie na oficjalnej stronie Flixbusa pod tym linkiem.

PLAN ZWIEDZANIA WERONY I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W WERONIE!

WERONA

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

Północne Włochy – plan wyjazdu na 10 dni

Jak poruszać się po Wenecji? Tramwaje, gondole i taxi

Wycieczka nad jezioro Garda – atrakcje, ceny, dojazd

    error: Content is protected !!