ins

0
EUROPA WŁOCHY

Jak poruszać się po Wenecji? Tramwaje, gondole i taxi

8 sierpnia 2023
podróż do włoch

Jeśli wybierasz się do Wenecji to dobrze trafiłeś, bo znajdziesz u mnie sporo materiałów z tego cudownego miasta! Zabytkowe centrum Wenecji nie jest duże, więc miasto najlepiej zwiedza się na piechotę. Spacerując wąskimi uliczkami, zakamarkami wzdłuż kanałów i przechadzając się po pięknych, starych mostkach można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Czasem jednak odległości są większe albo chcemy dostać się na inne wyspy w lagunie. Wtedy pozostaje nam poruszać się „wodnymi drogami”. A jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek ode mnie jak poruszać się po Wenecji i całej lagunie.

Tramwaj wodne w Wenecji

Tramwaje wodne, czyli tzw. Vaporetto – to najbardziej popularna i też najtańsza opcja poruszania się po tutejszych wodnych ulicach. Tramwaje kursują bardzo czesto i pływaja po całej lagunie. Bilet pojedynczy kosztuje 9,5 euro, a dobowy 25 euro. Można je kupić na przystankach – w kasach lub automatach. Na widokowy rejs po Wielkim Kanale polecam wsiąść na Piazzale Romane w linię 1. To linia, która płynie najwolniej przez calutki kanał i można spokojnie podziwiać Wenecję z perspektywy wody. Ostatni przystanek na głównej wyspie to S.Elena-Stadio Penzo i właśnie na nim najlepiej wysiąść, żeby nie odpłynąć przypadkiem na inną wyspę 🙂

Jak poruszać się po wenecji

Wodne taxi w Wenecji

Taxi w Wenecji to piękne, eleganckie łodzie z drewnianymi elementami. Podróż taką wodną taksówką to swego rodzaju luksus i można spodziewać się rachunku rzedu kilkudziesieciu euro w zaleznosci od odleglosci. Najwiecej taxi znajduje się w okolicach dworca Venezia Santa Lucia i Piazza San Marco.

Jak poruszać się po Wenecji? Gondole

To bardziej doświadczenie i atrakcja turystyczna niż środek transportu, ale ciężko go pominąć, pisząc o poruszaniu się po Wenecji. Gondole zobaczycie tu dosłownie na każdym kroku – to jeden z największych symboli tego miasta. Rejs gondolą trwa zwykle około 30 minut. Łodzie prowadzone są przez doświadczonych gondolierów w charakterystycznych białych bluzkach w granatowe paski. Aby być gondolierem, trzeba przejść specjalne szkolenie i zdobyć uprawnienia. Ceny rejsów gondolą w Wenecji wynoszą 80-100 euro w zależności od pory dnia. Wieczorem, o zachodzie słońca jest drożej. Do takiej tradycyjnej gondoli może wejść kilka osób – można wybrać się na rejs w parze lub całą rodziną. Cena nie zmienia się, niezależnie ile osób płynie.

Jak poruszać się po wenecji

Gondola za 2 euro – czy to możliwe?

Być może słyszeliście o rejsach gondolą za jedyne 2 euro i potwierdzam, że jest to prawda. Można dorwać gondole za 2 euro, ale nie jest to taka sama pięknie zdobiona gondola, jaką widzi się zazwyczaj na kanałach. Jest to znacznie większa łódka, bez złoceń, zdobień i materiałowych obić. Po drugie, taki rejs jest bardzo krótki. Obejmuje tylko przeprawę z jednego brzegu Wielkiego Kanału na drugi i trwa kilka minut. Po trzecie, nie jest to romantyczny rejs we dwoje czy kameralna podróż z rodziną. Płynie się w wiekszej grupie turystów. Taka gondola za 2 euro zastępuje po prostu most, którego w danym miejscu nie ma lub tramwaj wodny, który akurat tędy nie kursuje. Można więc jak najbardziej z takiej gondoli skorzystać i zobaczyć choć przez chwilę Wenecję z wody, ale zdecydowanie nie jest to to samo doświadczenie, co rejs prawdziwą wenecką gondolą.

wenecja

Wenecja rowerem lub hulajnogą

Poruszanie się po Wenecji rowerem, hulajnogą lub na rolkach jest zabronione i grożą za to mandaty w wysokości 100 euro. Co ważne, na rowerze nie tylko nie wolno jechać, ale nie można go też nawet prowadzić. Przepis może wydawać się dziwny, ale biorąc pod uwagę liczbę osób, która odwiedza Wenecję, jest to dobre rozwiązanie. Osoby na rowerach czy hulajnogach mogłyby stwarzać zagrożenie w tak tłumnie odwiedzanym miejscu. Z drugiej strony, sam rowerzysta też nie miałby za wiele przyjemności z jazdy wąskimi uliczkami wśród turystów. Dodatkowo, kanały wodne nie są zabezpieczone żadnymi barierkami, więc pewnie nie trudno tu o wypadek. Po betonowych drogach, chodnikach czy placach polecam poruszać się wyłącznie pieszo.

Jak poruszać się po wenecji

Jak poruszać się po Wenecji? Podsumowanie

Wenecję polecam zwiedzać na piechotę, a w nieco bardziej oddalone zakątki czy na inne wyspy najlepiej wybrać tramwaj wodny. Jeden przejazd trawmajem wodnym kosztuje 9,5 euro za osobę. Przy większej liczbie kursów niż trzy opłaca się już kupić bilet całodobowy za 25 euro. Taksówki są znacznie droższe i za jeden rejs można zapłacić nawet kilkadziesiąt euro. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na niezapomniany rejs prawdziwą wenecką gondolą. Ceny rejsów gondolą wynoszą 80-100 euro w zależności od pory dnia. Jeśli masz jakieś pytania, to znajdziesz mnie na Instagramie, a tymczasem życzę udanej wycieczki! 🙂

PIERWSZA WYCIECZKA DO WENECJI?

ZWIEDZAJ WYGODNIE Z MAPĄ ATRAKCJI I RESTAURACJI I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W OKOLICY

wenecja

ZOBACZ TEŻ:

Wenecja w jeden dzień – co warto zobaczyć?

Atrakcje Rzymu – 9 miejsc, które trzeba zobaczyć

Weekend w Mediolanie – 8 miejsc do zobaczenia

Dołącz do ponad 100 tys. obserwatorów na moim Tiktoku i Instagramie 🙂

    error: Content is protected !!