Bergamo, dzięki tanim połączeniom lotniczym, stało się idealną bazą wypadową do Mediolanu czy nad pobliskie jeziora – Como, Iseo i Gardę. Nie jest to jednak moim zdaniem wyłącznie miejsce przesiadkowe – jest tu sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, jest klimatycznie i bardzo włosko… Podczas naszej podróży cały jeden dzień postanowiliśmy przeznaczyć właśnie na Bergamo i nie żałujemy! Nie zrażajcie się tak dużą liczbą kościołów w zestawieniu – Włochy słyną z przepięknej architektury sakralnej i każdy esteta – nawet jeśli nie jest wierzący – ją doceni. Co zobaczyć w Bergamo w jeden dzień?
ZWIEDZAJ WYGODNIE Z MAPĄ ATRAKCJI I RESTAURACJI W SWOIM TELEFONIE
1. Citta Alta
Bergamo dzieli się na dwie części – górną, starą część miasta (Citta Alta) i dolną, współczesną (Bessa Alta). Większość atrakcji znajduje się w Citta Alta i ta część miasta już sama w sobie jest wielką atrakcją. Główne place, na których warto się pojawić, to Piazza Vecchia i Piazza Duomo. W Citta Alta panuje iście włoski klimat – jest mnóstwo uroczych kamienic z okiennicami, są wąskie, kamieniste uliczki i wiele restauracji. Zdecydowanie warto spędzić tam czas tak po prostu, bez konkretnego celu… pospacerować, zobaczyć zachód słońca, skosztować lokalnej kuchni. Do górnego miasta dostaniecie się w kilkanaście minut autobusem nr 1. Informacje o komunikacji miejskiej w Bergamo wraz z cenami biletów znajdziecie tutaj.
2. Chiesa di Santa Maria Immacolata delle Grazie
To jedyny punkt w moim zestawieniu, który znajduje się w dolnej części miasta. Do tego kościoła trafiliśmy przypadkiem, był to też pierwszy kościół jaki zobaczyliśmy we Włoszech i szczerze… pomyślałam sobie: „Jak pierwszy, lepszy kościół we Włoszech tak wygląda, to co będzie dalej?” Nie mam zbyt wiele wspólnego z jakimikolwiek kościołami, ale niektóre naprawdę zapierają dech w piersiach. Neoklasycystyczna Chiesa di Santa Maria Immacolata delle Grazie z zewnątrz może nie robi piorunującego wrażenia, ale jej wnętrze już zdecydowanie tak. Do dziś pamiętam pięknie malowane sklepienie, imponujące kolumny i freski. Kościół stoi przy głównej alei – Viale Papa Giovanni XXIII. Od dworca PKP przejdziecie do niego w 5 minut.
3. Basilica Santa Maria Maggiore
Piękny obiekt z połowy XII wieku. Z zewnątrz – styl romański, wewnątrz – barokowy. Wstęp, jak w zdecydowanej większości włoskich kościołów, jest darmowy. Wnętrze jest przepiękne, ściany i filary bazyliki ozdobione są dekoracyjnymi tkaninami z obrazami. W bazylice możemy zobaczyć m. in. oryginalne freski z XIV wieku m.in. Ostatnią Wieczerzę. Bazylika znajduje się przy Piazza del Duomo w Citta Alta. W te okolice dojedziecie z dolnego miasta autobusem nr 1 w kilkanaścice minut.
4. Capella Caleoni
Tuż przy bazylice znajduje się się powstała w XV wieku renesansowa kaplica. Piękny marmurowy obiekt powstał na rozkaz bergamońskiego kapitana Bartolomea Calleoniego. Wewnątrz znajduje się grobowiec Bartolomea i jego córki Madei. Freski, które zobaczycie w środku kaplicy, namalował w XVIII wieku wielki włoski malarz Giovanni Battista Tiepolo. Obok kaplicy jest baptysterium.
5. Katedra w Bergamo
Kolejna świątynia w górnym mieście Bergamo przy Piazza del Duomo. Od końcówki XVII wieku poświęcona jest św. Aleksandrowi, który jest patronem Bergamo. Katedra podobała mi się bardziej od bazyliki. Wewnątrz znajduje się aż sześć kaplic i przy każdej warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. Malowidła przy kaplicach pokazują m.in. Maryję z Dzieciątkiem, Św. Piotra i Pawła czy Ukrzyżowanie. Przy każdej z kaplic podziwiać można też wykonane z marmuru figury apostołów. W krypcie pod prezbiterium znajduje się miejsce pochówku biskupów Bergamo. Wstęp jest darmowy.
6. Piazza Veccia i wieża Miejska
Piazza Veccia jest tuż obok Piazza Duomo. Właśnie w tej okolicy znajdują się najważniejsze zabytki Bergamo jak np. 54 m Wieża Miejska. Jest to najwyższa wieża w mieście, dzięki czemu możemy podziwiać z niej panoramę Bergamo i okolic. Bilet wstępu kosztuje 5 euro i obejmuje dodatkowo zwiedzanie Palazzo del Podestà, czyli Pałacu Burmistrza. Na Piazza Veccia znajdują się też dwunastowieczny pałac Palazzo della Ragione i Palazzo Nuovo, w którym mieści się Biblioteka Angelo Mai.
7. Funicolare
Funicolare to kolejka linowo-torowa, którą można dojechać do Citta Alta i na wzgórze Vigilio. Wjazd jest dość krótki, a kolejki – przynajmniej w weekend – są bardzo długie. Mimo wszystko, przejażdżka Funicolare jest fajną atrakcją, zwłaszcza z dziećmi. Piesze podejście na górne miasto jest dosyć strome, więc jeśli macie w planach spędzenie większości czasu na nogach to jest to dobry moment żeby te nogi trochę oszczędzić. Jeśli macie ważny bilet na komunikację miejską w Bergamo to Funicolare macie w cenie.
8. Porta San Giocomo i Mury Weneckie
W Bergamo są cztery bramy miejskie, ale to Brama Św. Jakuba (Porta San Giocomo) robi największe wrażenie. Jeśli na górne miasto zdecydujemy się wejść pieszo, a nie kolejką, to właśnie ta brama przywita nas na końcu drogi. To jedyna brama, która przeznaczona jest wyłącznie do ruchu pieszego. Może właśnie dlatego jest taka piękna? Przy bramie zobaczymy też Mury Weneckie, które okalają całą starą część miasta. Mury zostały zbudowane przez Republikę Wenecką w XVI wieku, stąd nazwa. Polecam spacer wzdłuż murów – rozpościera się stamtąd wspaniała panorama Bergamo.
Jeśli planujecie wyruszyć z Bergamo nad jezioro Garda to tutaj znajdziecie garść praktycznych informacji oraz propozycje miejsc, które warto zobaczyć. Udanej wycieczki!
PIERWSZY RAZ DO BERGAMO?
POBIERZ MAPĘ ATRAKCJI NA SWÓJ TELEFON I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W OKOLICY
Interesują Cię podróże? Na moim Instagramie znajdziesz szczegółowe relacje z moich wycieczek, duuużo praktycznych informacji, zdjęć i inspiracji. Są też quizy, newsy ze świata turystyki i cykl porad podróżniczych. Zajrzyj na mój profil (TUTAJ) i rozgość się! 🙂 Jestem też na Facebooku – znajdziesz mnie pod TYM LINKIEM 🙂