Wenecja, zaraz za Rzymem, jest według mnie drugim miastem we Włoszech, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Dużo się o niej słyszy, dużo się jej widzi – w filmach, na zdjęciach – ale w żadnym wypadku nie jest to miejsce przereklamowane. Wenecja znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i każdy jej zakątek jest unikatowy. Choć to bajkowe miejsce zasługuje na to, by poświęcić mu więcej uwagi, często jednak z różnych przyczyn czasu jest niewiele. W tym miejscu uspokajam – Wenecja w jeden dzień to plan do zrealizowania i – przy dobrej organizacji czasu – powinno udać się zobaczyć jej najpiękniejsze i najważniejsze miejsca. Uprzedzam jednak uczciwie, że jak najprędzej będziecie chcieli do niej wrócić.
Po Wenecji można poruszać się pieszo lub drogą wodną – gondolami, taksówkami i tramwajami wodnymi. Więcej na ten temat dowiecie się z mojego wpisu o transporcie w północnej części Włoch. Są tam też ceny biletów. Przechodząc do sedna, poniżej znajdziesz 5 miejsc, które polecam zobaczyć podczas pierwszej wizyty w tym magicznym mieście.
PIERWSZA WYCIECZKA DO WENECJI?
ZWIEDZAJ WYGODNIE Z MAPĄ ATRAKCJI I RESTAURACJI I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W OKOLICY
1. Bazylika Św. Marka i plac Św. Marka
Serce Wenecji – to pierwsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy myśląc o Placu Św. Marka. To tutaj znajduje się zachwycająca Bazylika Św. Marka, wieża zegarowa i dzwonnica. Wejście do bazyliki jest darmowe i – według mnie – absolutnie obowiązkowe. Wnętrze bazyliki to istne arcydzieło ze złotych mozaik i pięknych marmurów. Wszystkiemu towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. W bazylice znajdują się szczątki Św. Marka, który jest patronem miasta. Kolejki do wejścia są zazwyczaj duże, ale w miarę szybko się zmniejszają, więc nie zrażajcie się od razu. Najlepiej byłoby podziwiać bazylikę bez tłumów wczesnym rankiem – jeśli możecie tak zaplanować wycieczkę to mocno do tego zachęcam.
Tuż obok bazyliki znajduje się symbol Wenecji – wysoka na prawie 100 m Dzwonnica Św. Marka, z której rozpościera się widok na miasto i lagunę. Uwagę na placu przykuwają także dwie okazałe kolumny. Jedna z posągiem św. Teodora, a druga z lwem św. Marka, który jest symbolem Wenecji. Kolumny zostały postawione na placu Św. Marka w XII wieku.
Na placu Św. Marka znajduje się także najdłużej działająca kawiarnia – nie tylko w Wenecji, ale w całych Włoszech. Cafe Florian funkcjonuje nieprzerwanie od 1720 roku. Ceny są wysokie (8 euro za espresso), ale mimo wszystko warto się tam znaleźć. Nie płacisz tylko za kawę, ale za niepowtarzalne wnętrza, cudowną atmosferę i muzykę na żywo. Wnętrze jest zachwycające. Kawiarnia łączy historię, sztukę i elegancję.
2. Pałac Dożów i przystań gondolowa
Tuż obok placu Św. Marka zobaczycie piękny gotycki budynek – jest to Pałac Dożów, czyli dawna siedziba władz weneckich. Doża Wenecji był najwyższym rangą urzędnikiem republiki. Pałac najokazalej wygląda z oddali (z gondoli czy pokładu vaporetto), ale z bliska – za sprawą efektownych, pięknie zdobionych, ażurowych arkad – również robi wrażenie. Wewnątrz znajduje się muzeum i niezwykłe sale pałacowe. Bilet normalny kosztuje 25 euro, a ulgowy 13 euro. Kawałek dalej zobaczymy piękną przystań gondolową. Jeśli nocujecie w Wenecji to jest to jedno z najlepszych miejsc na zdjęcia o wschodzie słońca.
3. Most Rialto, Most Westchnień i Most Konstytucji
W Wenecji jest łącznie kilkaset mostów i kładek, ale kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Jednym z nich jest Most Rialto – najstarszy wenecki most nad główną „ulicą” tego miasta, czyli Kanałem Grande. Został wybudowany w XVI wieku i ma 48 m długości. Z uwagi na to, że jest jednym z najważniejszych zabytków Wenecji, na moście zawsze są tłumy ludzi. Tak czy inaczej, most jest piękny i warto go zobaczyć. Kolejny znany wenecki most – Most Westchnień – powstał niedużo później, bo w XVII wieku. Łączy on Pałac Dożów i dawne więzienie, czemu zawdzięcza też swoją nazwę, która ponoć wzięła się od ostatnich westchnień więźniów żegnających Wenecję w drodze za kratki. Trzeci most – Most Konstytucji – polecam zobaczyć niejako dla kontrastu. Jest to najmłodszy most nad Kanałem Grande – nowoczesny, stalowy, z licznymi przeszkleniami. Most łączy dworzec kolejowy Venezia Santa Lucia z Piazzale Roma, a jego budowa zakończyła się w 2007 roku. Jest prawie dwa razy dłuższy niż najstarszy Most Rialto, ale też ponad dwa razy węższy. Właśnie z tych okolic polecam Wam wyruszyć w…
4. Rejs Canal Grande
Po Wenecji najlepiej poruszać się pieszo – odległości są bliskie, a i sam spacer wśród tak pięknej architektury jest atrakcją. Jednak przepłynięcie się chociażby raz tramwajem wodnym po Canal Grande to punkt obowiązkowy tej wycieczki z dwóch powodów. Po pierwsze, wzdłuż kanału znajduje się wiele zabytków i pięknych budynków, które najlepiej podziwiać właśnie z wody. Po drugie, być w Wenecji i nie przepłynąć się żadnym kanałem byłoby sporym niedopatrzeniem 😉 Canal Grande ma prawie 4 km długości, przepływa pośrodku miasta, a przecinają go cztery mosty – Akademii, Bosych, Rialto i Konstytucji. W rejs najlepiej popłynąć linią numer 1 z Piazzale Roma (obok Mostu Konstytucji) – tramwaj płynie przez cały kanał w „turystycznym” tempie, więc nic Wam nie umknie. Jednorazowy bilet na vaporetto kosztuje 7,5 euro. Pamiętajcie, że najlepsze miejsca są na samym tyle tramwaju.
5. Wyspy Murano i Burano
Wenecja w jeden dzień nie oznacza zobaczenia wyłącznie historycznego centrum miasta. Jeśli dobrze się zorganizujecie, warto popłynąć też na inne, mniej zaludnione wyspy. Ja, będąc w Wenecji po raz pierwszy i mając do dyspozycji tylko jeden dzień, wybrałam słynącą z produkcji szkła wyspę Murano. Mimo weekendu, po wyspie spacerowało niewiele osób, co dodawało uroku całej wycieczce. Przechadzając się między kanałami koniecznie poprzyglądajcie się sklepowym wystawom – to, co potrafią tam zrobić ze szkła, przekracza granice wyobraźni. Płynąc na wyspę wielce prawdopodobne jest, że zobaczycie Cimetero San Michele, czyli cmentarz na wodzie.
Nieco dalej znajduje się kolorowa wyspa Burano. Nam nie starczyło czasu, by na nią dotrzeć, ale jest to punkt na mapie, który planujemy odwiedzić przy kolejnej wizycie w Wenecji. Zdjęcia wspaniałych kolorowych zabudowań, od których roi się w intenecie, zdecydowanie zachęcają do wycieczki. Na obie wyspy dopłyniecie tramwajem wodnym – jeśli macie bilet całodniowy to obejmuje on także podróż na Murano i Burano.
ZOBACZ TEŻ:
Jak poruszać się po Wenecji? Tramwaje, gondole i taxi
Jak dojechać z Wenecji do Werony – ceny, wskazówki, połączenia.
Północne Włochy – plan wyjazdu na 10 dni
Jeśli interesują Cię podróże to na moim Instagramie znajdziesz szczegółowe relacje z wycieczek, dużo praktycznych informacji, zdjęć i inspiracji. Zajrzyj na mój profil (link TUTAJ) i rozgość się! 🙂