ins

0
AUSTRIA EUROPA

Muzeum Albertina w Wiedniu – czy warto je odwiedzić?

17 sierpnia 2020
Muzeum Albertina

Rafael, Rembrandt, Klimt, Michał Anioł, Picasso, da Vinci, Rubens, Monet… Te i wiele więcej znakomitych, wielkich nazwisk spotkacie w wiedeńskim Muzeum Albertina. Założona w drugiej połowie XVIII wieku galeria sztuki mieści się w Innere Stadt, tuż obok Opery Wiedeńskiej, mniej niż 10 minut spacerem od Katedry Św. Szczepana. Albertina to doskonałe miejsce, aby całym sobą zanurzyć się w artystycznym klimacie Wiednia. Co można zobaczyć w środku? Ile kosztują bilety i jak duzo czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Te wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Budynek Albertiny przez dziesiątki lat był siedzibą habsburskich księżnych i książąt. Podniosły klimat czuć po dziś dzień i to od samego wejścia – nawet w sali, w której sprzedawane są bilety. Całe jedno piętro muzeum poświęcone jest właśnie Habsburgom, a zobaczyć można aż 20 przepięknych i eleganckich sal. Uwielbiam bogato zdobione pałacowe wnętrza, wypełnione szlachetnymi materiałami w wyrazistych kolorach – to wszystko tam było. Złote sztukaterie, orzechowe podłogi, kolorowe marmury i ogromne, mieniące się tysiącem kolorów, żyrandole. Byłam oczarowana!

Oprócz pozwalających na podróż w czasie habsburskich sal, Muzeum Albertina posiada w swoich zasobach ponad milion rysunków i obrazów. Kolekcja przeznaczona dla odwiedzających zmienia się co jakiś czas, by uchronić dzieła sztuki przed nadmierną ekspozycją na światło. Wystawa zajmuje całe jedno piętro muzeum, a wśród prac są szkice m.in. Michała Anioła i Rembrandta czy rysunki Pabla Picasso i Gustava Klimta. Zdecydowanie ta część muzeum podobała mi się najbardziej – skłania do refleksji i nieźle pobudza wyobraźnię.

Wystawy czasowe

Prócz pieknych sal i stałej kolekcji rysunków i obrazów, Albertina prezentuje także wystawy czasowe. Przed wizytą warto więc zajrzeć na stronę muzeum. Jedną z ważniejszych wystaw czasowych jest wystawa fotograficzna, ponieważ właśnie w Albertinie znajduje się największa w Austrii kolekcja fotografii. Muzeum posiada około 100 tys. najwybitniejszych zdjęć z gatunku portretu czy krajobrazu.

Powierzchnia galerii jest ogromna i zajmuje łącznie aż trzy piętra. Zwiedzanie zajęło mi około 3 godzin, ale tylko dlatego, że nie miałam więcej czasu. I tak ledwo zdążyłam na samolot, bo opuściłam Albertinę w ostatniej możliwej minucie. W ciągu 3 godzin da się obejrzeć wszystkie trzy piętra muzeum, ale jeśli lubicie na dłużej zatrzymać się przy dziełach i porozmyślać – zarezerwujcie sobie znacznie więcej czasu.

Bilet normalny do Albertiny kosztuje 16,90 euro. Osoby do 26. roku życiu muszą zapłacić 11,90 euro, a poniżej 19 lat wchodzą za darmo.

Podsumowując, Muzeum Albertina jest świetnym miejscem na artystyczną część wycieczki do Wiednia i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Życzę Wam udanego wyjazdu!

    error: Content is protected !!