ins

0
EUROPA WŁOCHY

Muzea Watykańskie – wejście, cena, jak zwiedzać? Czas zwiedzania, wskazówki i informacje praktyczne

16 maja 2024
muzea watykańskie - wejście, cena, jak zwiedzać

Muzea Watykańskie – wejście, cena, jak zwiedzać? Czas zwiedzania, wskazówki i informacje praktyczne

Muzea Watykańskie to zdecydowanie jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Rzymie. Odwiedziałam dotąd wiele wspaniałych muzeów, ale żadne nie równało się z Muzeami Watykańskimi. Nic dziwnego, że są jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. Tutejsze zbiory powstawały latami z dzieł sztuki zgromadzonych przez kolejnych papieży, począwszy od Sykstusa IV (XV w.). A jak wygląda wejście, jaka jest cena biletu, jak zwiedzać Muzea Watykańskie i jaki jest czas zwiedzania? Poniżej znajdziecie moje wskazówki i wszelkie niezbędne informacje praktyczne, które pomogą Wam zaplanować wizytę. Zapraszam do czytania!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU? NIE WIESZ JAK UŁOŻYĆ PLAN ZWIEDZANIA I GDZIE SMACZNIE ZJEŚĆ?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE

RZYM

Muzea Watykańskie – lokalizacja i dojazd

Słynne Muzea Watykańskie znajdują się oczywiście w Stolicy Apostolskiej, czyli w Watykanie. Watykan leży blisko historycznego centrum Rzymu – spacer zajmuje 20-40 minut w zależności od miejsca startu. Łatwo można dojechać tu też komunikacją, a konkretniej linią metra A. Stacja wysiadkowa nazywa się Ottaviano. Jeśli z metrem Wam nie po drodze, to możecie skorzystać też z autobusu. Do Watykanu dojeżdza m.in. linia autobusowa 62, 64, 46 i 916, a przystanek, na którym trzeba w tym wypadku wysiąść, to “Ottaviano”.

Muzea Watykańskie – co można zobaczyć?

Muzea Watykańskie zostały otwarte w XVIII wieku, a obecnie znajduje się tu około 70 tys. eksponatów. Pomimo miejsca w jakim się znajdują, Muzea Watykańskie nie mają wiele wspólnego z religią. Co można tu zobaczyć? We wnętrzach znajdziecie m.in. rzeźby z czasów starożytnych i liczące setki lat obrazy najwybitniejszych artystów w dziejach sztuki. Są tu dzieła m.in. Leonardo da Vinci, Rafaela Santi czy Caravaggio. Ogromne wrażenie robi dziedziniec z antycznymi rzeźbami, freski w salach Rafaela no i oczywiście pinakoteka, czyli galeria obrazów. Największe wrażenie na mnie zrobił sufit w Sali Map, ale konkurencja jest naprawdę duża. W muzeum jest też polski akcent – obraz Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem”. Koniecznie zwróćcie tu też uwagę na pięknie rzeźbione prawie 200-letnie spiralne schody – wychodzi się nimi z muzeum. Celowo nie wspominam o słynnej Kaplicy Sykstyńskiej, bo będzie o niej za chwilę 🙂

Muzea Watykańskie - wejście, cena, jak zwiedzać? Czas zwiedzania, wskazówki i informacje praktyczne

Muzea Watykańskie – wejście i cena

Wejście do Muzeów Watykańskich jest płatne i nie należy niestety do najtańszych atrakcji. Normalny bilet wstępu kosztuje 20 euro, a ulgowy 8 euro. Jeśli chcecie zarezerwować sobie konkretny termin i wejść bez kolejki, to możecie to zrobić online na stronie interentowej. Dodatkowa opłata za rezerwację wynosi 5 euro. Kwota nie jest mała, ale warto ją dopłacić, bo Muzea Watykańskie to bardzo oblegane miejsce i nawet w środku tygodnia poza letnim sezonem zdarza się, że biletów na miejscu już nie ma.

Muzea Watykańskie – jak zwiedzać?

Muzea Watykańskie zwiedza się samodzielnie we własnym tempie. Jeśli macie ochotę, to na miejscu można wypożyczyć audioprzewodnik za 8 euro, ale nie jest on niestety dostępny w języku polskim. Każdy eksponat i obraz jest dokładnie opisany (po angielsku), więc moim zdaniem nie opłaca się go wypożyczać. Trasa zwiedzania jest tak poprowadzona, by nie ominąć żadnej wystawy czy kolekcji. Na miejscu dostępna jest też informacja z planem obiektu i rozkładem wystaw, więc zwiedza się łatwo i przyjemnie.

Muzea Watykańskie - wejście, cena, jak zwiedzać? Czas zwiedzania, wskazówki i informacje praktyczne

Kaplica Sykstyńska wstęp

Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich i nie ma do niej osobnego biletu. Ze względu na ogromne walory historyczne i artystyczne, jest to punkt obowiązkowy wizyty w muzeum. Freski na ścianie na wprost wejścia (“Sąd Ostateczny”) oraz na suficie (m.in. kultowe “Stworzenie Adama”) to dzieło Michała Anioła. Artysta tworzył je przez cztery lata, pracując na niewygodnych rusztowaniach, często na leżąco. Co ciekawe, były to jedne z pierwszych w życiu fresków Michała Anioła! Lewą i prawą stronę Kaplicy pokrywają z kolei malowidła innych genialnych twórców renesansu m.in. Sandro Botticelliego. Efekt naprawdę zapiera dech. Kaplica powstała w XV wieku i do dziś odbywają się w niej najważniejsze wydarzenia kościelne m.in. konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów, które wybiera nowego papieża. Na ten czas do kaplicy wstawia się piec, którego dym – biały lub czarny – sygnalizuje postępy obrad.

Muzea Watykańskie – godziny otwarcia

Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do soboty. Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 19.00, a w piątki i soboty godzinę dłużej – do 20.00. Ostatnie wejście możliwe jest na dwie godziny przed zamknięciem. Warto wiedzieć, że wystawy są zamknięte w niemal każdą niedzielę – poza ostatnią niedzielą miesiąca. Wówczas można odwiedzić muzea w godzinach 9.00-14.00, a wstęp jest darmowy.

Muzea Watykańskie – czas zwiedzania – ile czasu na zwiedzanie?

Na zwiedzanie Muzeów Watykańskich warto zarezerwować sobie ok. 3 godzin, choć – jak wiadomo – wszystko zależy od tempa Waszego zwiedzania. Czy będziecie dokładnie czytać opisy dzieł czy raczej tylko cieszyć nimi oko, czy będziecie wszystko fotografować czy raczej zachowywać w pamięci. Wizyta może trwać zarówno dwie, jak i cztery godziny. Wewnątrz można też usiąść, kupić jakąś przekąskę czy napić się kawy, co dodatkowo może wydłużyć wycieczkę.

Muzea Watykańskie - wejście, cena, jak zwiedzać? Czas zwiedzania, wskazówki i informacje praktyczne

Muzea Watykańskie za darmo – darmowe wejście w jedną niedzielę

Warto wiedzieć, że – o ile nie ma akurat święta kościelnego – w każdą ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie można zwiedzić za darmo. Obiekt jest wtedy czynny od 9.00 do 14.00, a ostatnie wejście jest możliwe o 12.30). Aby zwiedzić Muzea Watykańskie za darmo, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online.

Wskazówki przed wycieczką

Podczas zwiedzania Watykanu pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Zwłaszcza, jeśli planujecie zobaczyć przy okazji wnętrze Bazyliki Św. Piotra. Zabronione są wszelkie krótkie stroje – krótkie spodenki u mężczyzn, spódniczki u kobiet itp. Kolana oraz ramiona powinny być zasłonięte. Włosi bardzo zwracają na to uwagę i nie wpuszczają do środka zbyt „rozebranych” turystów.

Warto też wiedzieć, że do Muzeów Watykańskich nie można wnosić żadnych ostrych przedmiotów, szklanych butelek, długich parasoli, alkoholu, walizek, plecaków i dużych toreb.

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

ZWIEDZANIE WATYKANU – ATRAKCJE I INFO PRAKTYCZNE

ATRAKCJE RZYMU – 9 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – CENY, BILETY, INFORMACJE PRAKTYCZNE

    error: Content is protected !!