ins

0
AUSTRIA EUROPA

Innsbruck w jeden dzień – co warto zobaczyć?

24 stycznia 2022
Innsbruck w jeden dzień

Innsbruck to jedno z niewielu miast, w których czułam się “jak w domu” – miasto zdecydowanie ma to “coś” i warto je odwiedzić! Innsbruck jest stolicą austriackiego kraju związkowego Tyrol i jednym z największych miast w Austrii, a jego historia sięga aż XII wieku. Miasto leży 574 m n.p.m. w otoczeniu malowniczych Alp i stanowi krajowe centrum sportów zimowych. Po mieście można poruszać się autobusami i tramwajami, choć z uwagi na bliskość głównych atrakcji może nie być to koniecznie. We wszystkie najważniejsze miejsca bez problemu dojdziecie piechotą. A co warto zobaczyć w Innsbrucku? Oto moja lista!

Innsbruck w jeden dzień

1. Stare Miasto

Innsbruck może pochwalić się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Austrii, a główną i zdecydowanie najpiękniejszą ulicą tutejszego Starego Miasta jest Ulica Marii Teresy. Znajdziecie tu cudowne, kolorowe, bogato zdobione kamienice i wiele restauracji oraz kawiarni. To też główna ulica handlowa miasta – mieści się tu m.in. dom handlowy “Kaufhaus Tyrol”. Budynek galerii ma ponad 100 lat i jest to największe centrum towarowe w Innsbrucku. 

Wśród najważniejszych zabytków Starego Miasta można wymienić cesarki zamek Hofburg, kościół dworski Hofkirche, słynny Złoty Dach czy kamienicę Helbling – o każdym z tych miejsc opowiem trochę więcej w kolejnych punktach. Stare Miasto to najlepsze miejsce, by rozpocząć eksplorowanie Innsbrucka. Polecam pospacerować wąskimi, średniowiecznymi uliczkami i usiąść w jednej z kawiarni na lokalny deser – torcik Sachera lub strudel z jabłkiem. Wizyta tutaj to też prawdziwa gratka dla miłośników natury, ponieważ ze starówki widać potężne alpejskie szczyty, które otaczają Innsbruck. Widoki są naprawdę imponujące!

Innsbruck w jeden dzień
Innsbruck w jeden dzień
Innsbruck w jeden dzień
Innsbruck w jeden dzień

2. Złoty Dach

Złoty Dach to prawdziwy symbol Innsbrucka i najbardziej kojarząca się z tym miastem atrakcja historyczna. Słynny dach powstał z okazji ślubu austriackiego cesarza Maksymiliana I z córką mediolańskiego księcia – Bianką Marią Sforza. Dach został zbudowany z aż 2738 pozłacanych elementów, a znajdziecie go na starówce przy Herzog-Friedrich-Straße 15. W budynku mieści się muzeum, a dookoła znajdziecie kilka kawiarenek, w których można usiąść i wypić kawkę z widokiem na ten symbol miasta.

3. Helbling House

To zdecydowanie najpiękniejsza kamienica w Innsbrucku i jedna z najpiękniejszych jakie w ogóle widziałam. Budynek znajduje się na Starym Mieście, tuż obok słynnego Złotego Dachu. Jego początki sięgają aż XV wieku, ale przez dziesięciolecia zmieniano go wiele razy pod wpływem nowych stylów architektonicznych. Finalny wygląd i kształt budynek osiągnął w XVIII wieku. Obecnie Helbling House reprezentuje styl barokowy i wygląda cudownie!

Innsbruck – obok Wiednia – był kiedyś jednym z dwóch najważniejszych miast dla austriackiej rodziny cesarskiej. Historia tutejszego zamku Habsburgów sięga aż XIV wieku, ale najważniejszy okres przypada na początek wieku XVI – cesarz Maksymilian I przeniósł tu wtedy cały swój cesarski dwór. Zamek jest uznawany za jedną z trzech najważniejszych kulturalnych budowli Austrii obok wiedeńskiego Hofburgu i pałacu Schonbrunn. (Zobacz: Wiedeń na weekend – 8 miejsc, które warto zobaczyć).

PIERWSZA WYCIECZKA DO INNSBRUCKU?

SKORZYSTAJ Z MAPY ATRAKCJI I NIE PRZEGAP NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W OKOLICY!

innsbruck mapa atrakcji

4. Zamek Hofburg

Kompleks zamkowy w Innsbrucku obejmuje łącznie powierzchnię ponad 26 tys. m kw., ale do zwiedzania udostępniono tylko ok. 2 tys. m kw. Wśród ponad 25 pięknych sal turyści mogą zwiedzać m.in.: salę balową, sale reprezentacyjne, kaplicę zamkową, sypialnie cesarskie czy pokój cesarzowej Sisi. Wstęp kosztuje 9,5 euro. Rodzina Habsburgów projektowała swoje posiadłości z dużym rozmachem, więc zwiedzanie zamkowych wnętrz to prawdziwa uczta dla oka.

5. Spacer nad rzeką Inn

Przez Innsbruck przepływa rzeka Inn i to właśnie od niej wzięła się nazwa miasta – Innsbruck w dosłownym tłumaczeniu oznacza “most na rzece Inn”. Rzeka jest przepiękna i ma niesamowity, turkusowy kolor. Jak będziecie na miejscu to po prostu musicie tutaj przyjść i pospacerować wzdłuż niej deptakiem. Widoki są przepiękne, a kolorowe kamienice, turkusowa rzeka i wysokie, ośnieżone góry w tle robią ogromne wrażenie! 🙂

Innsbruck w jeden dzień

6. Skocznia Bergisel

Innsbruck z pewnością znany jest wszystkim fanom skoków narciarskich, bo co roku na tutejszej skoczni Bergisel rozgrywany jest Turniej Czterech Skoczni. Ponadto, dwa razy organizowane były tutaj Mistrzostwa Świata i Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Aktualny rekord skoczni należy do Austriaka Michaela Haybocka i wynosi 138 metrów. Skocznia została skonstruowana prawie 100 lat temu i jest jedną z największych atrakcji Innsbrucka. Na jej szczycie mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. 

7. Katedra  Św. Jakuba

To miejsce docenią nie tylko fani architektury sakralnej, ale też osoby, które po prostu lubią piękne wnętrza. Budynek Katedry Św. Jakuba był z początku gotycki i powstał prawdopodobnie już w XII wieku. Swą obecną, barokową formę zawdzięcza przebudowie w XVIII wieku. Świątynia nie robi tak dużego wrażenia na zewnątrz, co wewnątrz, więc zdecydowanie warto wejść do środka. Znajdziecie tu przepiękne złote zdobienia i marmurowe filary oraz imponujące freski i sztukaterie. W katedrze mieści się także grobowiec Maksymiliana III Habsburga. Co jeszcze warto zobaczyć w Innsbrucku, jeśli masz 1-2 dni?

Innsbruck w jeden dzień – podsumowanie

Mam nadzieję, że Wasza wycieczka do Innsbrucka będzie równie udana jak moja. Ja już planuje w głowie kolejny wyjazd w tamte strony i jeśli miałabym wskazać moje TOP3 momenty z tego miasta to… byłby to spacer nad rzeką Inn i podziwianie staromiejskich uliczek i kamienic oraz zajadanie się torcikiem Sachera z widokiem na Złoty Dach 🙂 

Jeśli chcecie zobaczyć relację wideo z Tyrolu to zapraszam Was na mój Instagram (link TUTAJ). Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to piszcie śmiało na Facebooku, Instagramie lub mailowo 🙂

POTRZEBUJESZ MAPY NAJLEPSZYCH ATRAKCJI I RESTAURACJI W INNSBRUCKU?

INNSBRUCK MAPA ATRAKCJI
    error: Content is protected !!