ins

0
AUSTRIA EUROPA

Wiedeń – ceny noclegów, handel w niedzielę, dojazd

17 listopada 2020
Wiedeń

Wiedeń to znakomity pomysł na weekend. Cudowna architektura, elegancka atmosfera, piękne parki i ogrody – tak opisałabym stolicę Austrii w żołnierskich słowach. Zanim jednak spiszecie listę atrakcji do zobaczenia warto dowiedzieć się jakie są ceny w Wiedniu, jak najwygodniej się tam dostać, jak funkcjonuje transport publiczny i czy w niedzielę zrobicie bez przeszkód zakupy. W tym poście spisałam wszystkie praktyczne informacje dotyczące wycieczki do Wiednia. Jeśli mielibyście jakieś dodatkowe pytania – czekam na Was na Instagramie.

Jak dostać się do Wiednia? 

Do stolicy Austrii można dojechać samochodem – z Warszawy taka podróż zajmie około 8 godzin, z Wrocławia 5 godzin, a z Katowic mniej niż 4. Oczywiście wszystko zależy od temperamentu kierowcy, ale za granicą odradzam łamanie limitów prędkości. Koszt mandatu w europejskiej walucie może okazać się wyższy niż sama wycieczka. Kraje na trasie do Austrii – Czechy lub Słowacja – są członkami Unii Europejskiej, więc na granicach nie obowiązują żadne kontrole – do przejazdu potrzebujesz tylko ważnego dowodu osobistego. Do kosztów paliwa należy doliczyć opłaty za winiety, umożliwiające przejazd autostradami. Ceny winiet różnią się od kraju i długości pobytu. Przykładowo, najtańsza winieta w Austrii kosztuje 9,40 euro i pozwala na przejazd autostradami w ciągu 10 dni. 

Innym sposobem dostania się do Wiednia jest pociąg. PKP Intercity oferuje przejazd w cenie od 19 euro z Katowic lub Krakowa do 39 euro z Trójmiasta. Pociągi jeżdżą także z Warszawy. Pociąg z Trójmiasta jedzie ponad 10 godzin, z Warszawy ponad 7 godzin, a z Katowic lub Krakowa 5-6 godzin. Z kilku polskich miast do Wiednia można dojechać także bezpośrednim Flixbusem. Autokary jeżdżą z Katowic, Krakowa i Częstochowy. Autokar jedzie jednak zwykle dłużej niż pociąg, a wcale nie musi być tańszy. Mieszkając w południowej części Polski najkorzystniejszy wydaje się wybór samochodu lub pociągu. Z kolei z północy kraju najlepiej będzie dostać się do Warszawy skąd odlatują do Wiednia tanie linie lotnicze. Lot trwa około godziny, a poza sezonem ceny spadają do nawet 150 zł w dwie strony.

Jak dojechać z lotniska? 

Wiedeńskie lotnisko znajduje się ok. 18 km od centrum miasta, więc całkiem niedaleko. Przejazd samochodem zajmuje około 20 minut – koszt Ubera wynosi ponad 25 euro. Na lotnisko i z powrotem najlepiej dostać się pociągiem. W tym przypadku są dwie opcje: szybki pociąg CAT lub zwykły pociąg podmiejski S7. Ten drugi stanowi część wiedeńskiego transportu publicznego, więc na części trasy (w granicach Wiednia) obowiązują bilety miejskie. Bilet na CAT kosztuje 12 euro, a na zwykły pociąg ok. 4 euro. Przejazd CAT trwa ok. 15 minut, a pociągiem podmiejskim 20-30 min. Trzeba pamiętać, że pociąg podmiejski nie obejmuje całej trasy z centrum na lotnisko. Trzeba kupić dodatkowy bilet do stacji granicznej, czyli Wien Kaiserebersdorf Bahnhof. 

Wiedeń – ile przeznaczyć na jedzenie?

Ceny w Wiedniu są wyższe niż w Polsce – zapłacicie więcej zarówno za produkty w sklepach, jak i za dania w restauracjach. Przykładowo za tradycyjny wiedeński sznycel z dodatkami trzeba zapłacić kilkanaście euro, a za zupę gulaszową 7-8 euro. Wszystko oczywiście zależy od miejsca – im bliżej centrum i atrakcji turystycznych tym bardziej trzeba uważać na ceny żeby nie przepłacić. Tańszy jest Wurst, czyli typowy wiedeński streetfood. Są to różnego rodzaju kiełbaski na ciepło z dodatkami i pieczywem. Za taką jedną białą kiełbaskę z pieczywem i musztardą, na Placu Szczepana, zapłacicie około 5 euro. Ja w ciągu dwóch dni wydałam na jedzenie w Wiedniu (bez śniadań) około 200 zł – w takiej kwocie mieściły się dwa obiady w restauracji, Wurst i drobne zakupy spożywcze. Poniżej wklejam fragmenty kart menu z dwóch wiedeńskich restauracji – druga z nich znajduje się w ścisłym centrum, a pierwsza poza nim.

Wiedeń –ile kosztują noclegi?

Tak jak jedzenie, tak też noclegi są w Austrii droższe niż w Polsce. Nasze noclegi kosztowały 50 euro za pokój dla dwóch osób z łazienką i śniadaniem za noc. Pokój i śniadanie były bardzo dobre, lokalizacja nie była idealna, ale w miarę szybko dało się dojechać do centrum komunikacją. Szukanie noclegu w Wiedniu zajęło mi trochę więcej czasu niż zwykle, bo nie lubię przepłacać. Zawsze staram się znaleźć złoty środek między ceną, lokalizacją i komfortem. 

Według portalu Booking, pokój z oceną gości ponad 7/10 i własną łazienką można znaleźć za ok. 140 zł w styczniu i 180 zł w lipcu. Jeśli do noclegu ma być doliczone śniadanie to cena pokoju rośnie do około 200 zł w zimie i do około 240 zł w lecie. Z kolei za zlokalizowany najdalej 3 km od centrum Wiednia pokój z łazienką i śniadaniem w trzygwiazdkowym holelu trzeba zapłacić około 240 zł (styczeń) lub około 300 zł. Mam nadzieję, że podane liczby pozwolą Wam zaplanować orientacyjny budżet.

Wiedeń – transport publiczny

Wiedeń bardzo dobrze zwiedza się na piechotę lub rowerem, bo większość atrakcji znajduje się w Innere Stadt, czyli centralnej części miasta. Są też jednak oddalone miejsca warte uwagi jak Pałac Shonbrunn, wiedeńskie ZOO czy Prater. Wtedy komunikacja miejska może okazać się niezbędna. W Wiedniu funkcjonuje 5 linii metra. Oprócz tego kursują autobusy, tramwaje i pociągi podmiejskie. Cena pojedynczego biletu wynosi 2,4 euro. Jeśli planujecie skorzystać z komunikacji publicznej więcej niż 4 razy to opłaca się kupić bilet dobowy, który kosztuje 8 euro. Wszystkie informacje o rodzajach biletów i cenach znajdziecie TUTAJ. Bilety można kupić w biletomatach na stacjach metrach i dworcach, w autobusach i tramwajach. Są dostępne także w niektórych sklepach z tytoniem i online w aplikacji WienMobil. Przed podróżą bilety trzeba zwalidować.

Waluta i płatność kartą

Austria jest członkiem Unii Europejskiej i obowiązuje tam waluta EURO. Płatność kartą jest powszechna, ale – jeśli z jakichś względów będziecie potrzebować gotówki – w centrum miasta znajduje się wiele bankomatów i nie ma problemu z jej zdobyciem. Jak zwykle za granicą, radzę zwrócić uwagę na wysokość prowizji przy wypłatach bankomatowych. Może się zdarzyć, że wyjęcie pieniędzy będzie “opłacalne” dopiero przy większej kwocie. Jak już jesteśmy przy pieniądzach i walucie to polecam Wam założenie konta Revolut i korzystanie z ich karty za granicą. Z moich obserwacji wynika, że mają najkorzystniejsze kursy walutowe, dzięki czemu płacimy mniej.

Handel w niedziele i dostępność sklepów

Podobnie jak w Polsce, w Austrii nie zrobicie zakupów w niedzielę – zamknięte są wszystkie sklepy spożywcze i specjalistyczne, drogerie oraz zdecydowana większość aptek. W niedzielę działają wyłącznie stacje benzynowe, piekarnie i niewielkie sklepy na dworcach i lotniskach. W pozostałe dni tygodnia bez problemu zaopatrzycie się w potrzebne artykuły spożywcze czy pójdziecie na zakupy do centrum handlowego. Dostępność sklepów spożywczych w Wiedniu jest duża, a największe sieci to Spar, Lidl i Hofer. W Wiedniu jest też wiele pasaży i galerii handlowych, z których największa to leżąca po drugiej stronie Dunaju galeria Donau Zentrum.

Wiedeń samochodem

Jak w każdym wielkim mieście również w Wiedniu obowiązuje strefa płatnego parkowania. Jeśli więc wybieramy się do Wiednia samochodem warto dowiedzieć się jakie są możliwości zaparkowania samochodu w okolicy Waszego noclegu i ile to kosztuje. Im bliżej centrum tym wyższe mogą być opłaty za postój. Zwiedzanie stolicy Austrii samochodem odradzam – większość atrakcji zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, a odległości pomiędzy nimi są niewielkie. Oprócz tego w Wiedniu jest bardzo rozwinięta komunikacja miejska, którą dojedziecie do każdej oddalonej od centrum atrakcji. Jest to znacznie szybsza forma transportu. Jeśli już zdecydujecie się zaparkować samochód w centrum to za 2-godzinny postój zapłacicie 4,4 euro.

Jeśli interesują Was też inne artykuły o Wiedniu to znajdziecie je TUTAJ. Udanej wycieczki!

    error: Content is protected !!