ins

0
EUROPA HISZPANIA PRZEWODNIKI

Atrakcje Barcelony – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

10 czerwca 2022
atrakcje barcelony

Barcelona to drugie największe miasto w Hiszpanii i stolica Katalonii – jednej z 17 wspólnot autonomicznych tego kraju. Miasto leży nad Morzem Śródziemnym, ale to nie plaże są tu największą atrakcją. Barcelona obfituje w przepiękne parki, punkty widokowe i zjawiskowe dzieła architektury – dziewięć z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Które atrakcje Barcelony zdecydowanie warto zobaczyć? Poniżej gotowa lista miejsc! Przed wyjazdem polecam zajrzeć też do zapisanej relacji “Barcelona” na moim Instagramie (link TUTAJ). Jest tam masa przydatnych informacji 🙂

1. Sagrada Familia

Aż siedem architektonicznych dzieł Antoniego Gaudiego znajduje się na barcelońskiej liście światowego dziedzictwa UNESCO, a największym z nich, bez dwóch zdań, jest świątynia Sagrada Familia. Nic chyba bardziej nie kojarzy się z Barceloną niż ta niezwykła budowla. To prawdziwy symbol tego miasta! Budowa Sagrady ruszyła w 1882 roku i… do dziś się nie zakończyła. Początkowo projekt zlecono innemu architektowi, ale ten pokłócił się z osobami finansującymi budowę. Wtedy zlecenie otrzymał Gaudi, który całkowicie zmienił projekt. Przez 40 lat pracował intensywnie nad konstrukcją, a ostatnie 15 lat życia całkowicie poświęcił Sagradzie. Z wszystkich 18 wież 4 ukończono jeszcze za jego życia. Sześć lat później architekt zginął w wypadku, pozostawiając tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Fasada i krypta (w której został pochowany) to jedyne ukończone elementy świątyni za życia architekta.

Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych (tak jak w naturze żaden z nich nie jest identyczny i musi być osobno rzeźbiony) do dziś nie zdołano jej ukończyć. Aktualnie budowa jest w całości realizowana z dobrowolnych datków wiernych oraz biletów wstępu. Był plan żeby ukończyć bazylikę w 2026 roku, czyli w stulecie śmierci Gaudiego, ale niestety termin nie zostanie dotrzymany ze względu na pandemię.

Wstęp do środka Sagrady kosztuje 26 euro. Ja tym razem odpuściłam zwiedzanie wnętrz, ale słyszałam, że w słoneczny dzień jest tam przepięknie.

atrakcje barcelony

2. Domy Gaudiego

Barcelona słynie z wielu rzeczy, ale przede wszystkim z architektonicznych dzieł Gaudiego. O największym z nich opowiedziałam już trochę we wcześniejszym punkcie, ale jest też kilka innych miejsc wartych uwagi. To m.in. Casa Mila, Casa Batllo i Casa Vicens – wszystkie te niepowtarzalne kamienice powstały na początku XX wieku i prezentują styl…. Mi najbardziej skradła serce Casa Batllo, ale dwie pozostałe też zdecydowanie warto zobaczyć. Budynki podziwiałam tylko z zewnątrz, ale możliwe jest także zwiedzanie wnętrz. Ceny biletów zaczynają się od 35 euro w Casa Batllo, od 25 euro w Casa Mila i od 18 euro w Casa Vicens.

atrakcje barcelony
Casa Mila
atrakcje barcelony
Casa Batllo

3. Park Guell

To zdecydowanie jedna z największych atrakcji i “mustsee” w Barcelonie. Park ten, tak samo jak miejsca z pierwszych dwóch punktów postu, został zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Projekt powstał na życzenie jego przyjaciela Eusebiego Guella – stąd nazwa ogrodu. Park ma ok. 20 ha powierzchni, a prace nad jego budową trwały w latach 1900-1914. Projektu jednak nigdy w pełni nie ukończono – powstało tylko pięć budynków z projektu Gaudiego: dwa pawilony po dwóch stronach głównego wejścia oraz trzy inne w samym parku. W jednym z nich od roku 1906 mieszkał sam Gaudí. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski. Na szczególną uwagę, poza wspomnianymi budynkami, zasługują tu słynne kolorowe ławki o nieregularnych kształcie. Park Guell jest jednym z 7 dzieł Gaudiego, której znalazły się na barcelońskiej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp do parku kosztuje 10 euro. Moim zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce – szczególnie w pogodny dzień.

4. Szpital Św. Pawła

I oto kolejne architektoniczne arcydzieło na turystycznej mapie Barcelony. Tym razem autorem nie jest Gaudi, a inny wybitny kataloński architekt – Lluis Domenech i Montaner. Szpital św. Pawła to kompleks budynków w stylu secesyjnym w dzielnicy Eixample. Obiekt od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpiększych budynków w Barcelonie. Początki kompleksu sięgają aż XV wieku, ale dzisiejszy wygląd architekt nadał szpitalowi w 1902 roku. Bez dwóch zdań fasa głównego budynku robi ogromne wrażenie i w niczym nie przypomina znanych nam wszystkim szpitali.

5. Dzielnica gotycka

W tym miejscu polecam udać się w okolice imponującej, gotyckiej Katedry Św. Eulalii z XIII wieku. Tuż obok warto zwrócić uwagę na uroczy, zadaszony Mostek Biskupi, a także chwytającą za serce mozaikę „Usta”. Mozaika jest symbolem wolności i miłości, a co najciekawsze – została stworzony z kilku tysięcy zdjęć mieszkańców Barcelony. Kolejnym cudownym miejscem w dzielnicy gotyckiej jest Plac Reial – właśnie ten plac spodobał się w Barcelonie najbardziej. Jest pełen palm i ogródków gastro, a przy tym – mimo bliskości centrum – nie ma tu takiego „typowego” turystycznego klimatu. Nieopodal znajduje się chyba najsłynniejsza ulica w Barcelonie, czyli La Rambla – prowadzi z Placu katalońskiego aż do Pomnika Krzysztofa Kolumba nad brzegiem morza.

atrakcje barcelony
atrakcje barcelony

6. Wzgórze Tibidabo

Tibidabo to najwyższe wzniesienie Barcelony – ma 512 m n.p.m i oferuje cudowne widoki na całe miasto. Poza obłędną scenerią do zdjęć, warto zwrócić tu też uwagę na świątynia Temple Expiatori del Sagrat Cor. Kościół góruje nad miastem i widać go niemal ze wszystkich miejsc w Barcelonie. Ponadto, na wzgórzu znajduje się niewielkie, ale urocze wesołe miasteczko. To jedno z najdłużej działających parków rozrywki na całym świecie – funkcjonuje aż od 1905 roku. Tibidabo znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum Barcelony, ale nie zniechęcajcie się odległością – z pomocą Google Maps można tu bardzo sprawnie dotrzeć, a naprawdę warto. To moje TOP3 w tym mieście.

atrakcje barcelony
atrakcje barcelony

7. Parc de la Ciutadella

Jeśli, tak jak ja, szukacie w miastach spokojnych, zielonych przestrzeni to to miejsce Wam się na pewno spodoba. Parc de la Ciutadella mieści się w dzielnicy Ciutat Vella, kilkanaście minut piechotą od dzielnicy gotyckiej czy nadmorskiej Barcelonety. To świetne miejsce na spacer, piknik czy sesję foto 😉 Poza pięknym zielonym terenem, znajdziedzie tu też urocze jeziorko z łódkami oraz imponującą fontannę. Nieopodal znajduje się też poprzedzony korytarzem palm, barceloński Łuk Triumfalny. Atmosfera tego miejsca jest nie do opisania. To trzeba po prostu poczuć!

8. Port Vell i Barceloneta

W tych rejonach nareszcie poczujecie, że jesteście nad morzem! Port Vell to główny port Barcelony, zlokalizowany w pobliżu Pomnika Krzysztofa Kolumba. Idąc od centrum La Ramblą na pewno bez problemu tutaj traficie. Port został 30 lat temu gruntownie przebudowany i dziś stanowi bardzo nowoczesne centrum rekreacyjno-handlowe z imponującą przystanią jachtową i przestrzenią spacerową. Oprócz sklepów, restauracji czy kina, anjdziecie tu też największe w Europie oceanarium z 450 gatunkami zwierząt. To dobre miejsce, by zacząć nadmorski spacer w stronę dzielnicy Barceloneta. To tu mieszczą się barcelońskie plaże, reprezentatywny deptak z palmami i słynny Hotel W w kształcie żagla. Plaże w Barcelonie, szczerze mówiąc, nie są powalające, ale czuć tutaj ten taki typowo wakacyjny klimat 🙂 Zdecydowanie polecam wpaść na spacer lub piknik.

atrakcje barcelony

9. Plac Hiszpański i Muzeum Sztuki Katalońskiej

Plac Hiszpański to jeden z dwóch głównych placów miejskich w Barcelonie. Najlepszy widok na Plac Hiszpański jest z dachu Arenas de Barcelona. Kiedyś była to arena walk byków, a teraz jest tam galeria handlowa ze strefą gastro i tarasem widokowym na dachu. Taras ma okrągłe 360 stopni, więc można stąd podziwiać Barcelonę na każdą stronę świata, ale najciekawszy widok to oczywiście ten na Plac Hiszpański z Muzeum Sztuki Katalońskiej (MNAC) w tle. Na górę można wjechać zewnętrzną windą za 1,5 euro, ale można też za darmo – ruchomymi schodami lub windą wewnątrz galerii. Kierujcie się w górę do strefy „food” 🙂

Muzeum Sztuki Katalońskiej to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Barcelonie. Mi zabrakło niestetu czasu na zwiedzanie muzealnych wystaw, ale warto tu przyjść dla samego budynku muzeum. MNAC mieści się w przepięknym Palau Nacional, który został zbudowany niemal 100 lat temu. Poza imponującym budynkiem, można nacieszyć tu oko kaskadowymi fontannami, wieżami weneckimi czy kolumnadą. Ponadto, wieczorami na placu przed budynkiem odbywają się przepiękne, multimedialne pokazy fontann – dokładny grafik pokazów znajdziecie TUTAJ.

atrakcje barcelony

10. Pałac Muzyki Katalońskiej

Pałac Muzyki Katalońskiej to przepiękny, ale serio PRZEPIĘKNY budynek z salą koncertową w barcelońskiej dzielnicy Ciutat Vella. Niestety gdy ja byłam w Barcelonie to nie można było zwiedzić go w środku, ale już z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Zdjęcia tego nie oddają, musicie przekonać się sami. Pałac Muzyki Katalońskiej to jeden z najważniejszych zabytków stylu secesyjnego w Barcelonie i zabytek narodowy Hiszpanii. Obiekt powstał na początku XX wieku, a od ponad 50 lat znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac zaprojektował ten sam architekt co imponujący Szpital św. Pawła i wspaniałą kamienicę Casa Lleó i Morera.

Atrakcje Barcelony – podsumowanie

Mam nadzieje, że teraz już wiecie jakie atrakcje Barcelony warto zobaczyć. Ja spędziłam w tym mieście 4 intensywne dni i udało mi się zobaczyć całkiem sporo miejsc – wiele więcej niż wspomniana w poście 10-tka, ale postanowiłam wybrać dla Was te „naj”. Barcelona ma jednak do zaoferowania zdecydowanie więcej i jestem przekonana, że niebawem tam wrócę, bo co najmniej kilku miejsc nie zdążyłam zobaczyć. Moje TOP3 na ten moment to wzgórze Tibidabo, dzielnica gotycka i Park de la Ciutadella, ale kto wie jak to będzie wyglądało po kolejnej wizycie 🙂

Jeśli chcecie zobaczyć relację wideo z Barcelony to zapraszam Was do zapisanej relacji “Barcelona” na moim Instagramie (link TUTAJ). Jest tam masa przydatnych informacji 🙂

ZOBACZ TEŻ:

ATRAKCJE RZYMU – 9 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

CO ZOBACZYĆ W SŁOWENII? LISTA 5 MIEJSC

GDZIE NA WEEKEND W POLSCE – 10 POMYSŁÓW

    error: Content is protected !!