ins

0
EUROPA INFO PRAKTYCZNE WŁOCHY

Komunikacja miejska w Rzymie – informacje praktyczne

7 kwietnia 2022
komunikacja miejska w Rzymie

Zawsze zachęcam, by jak najwięcej zwiedzać na piechotę. Czasem jednak odległości nie są „spacerowe”, więc warto skorzystać z komunikacji miejskiej zamiast się forsować. W Rzymie większość atrakcji i zabytków jest tak zlokalizowana, że można poruszać się pieszo, zwłaszcza nocując niedaleko centrum. Do niektórych bardziej oddalonych miejsc np. na Wzgórze Janikulum czy Watykan warto podjechać komunikacją. Jak działa komunikacja miejska w Rzymie?

W Wiecznym Mieście można poruszać się tramwajami, autobusami i 3 liniami metra (A,B,C). Linie A i B docierają pod wszystkie najważniejsze miejsca i przecinają się pod głównym dworcem Roma Termini. Linia C biegnie z kolei na południowo-wschodnie przedmieścia i wciąż jest rozbudowywana. Za cały transport publiczny w Rzymie odpowiada firma ATAC. Te same bilety obowiązują we wszystkich środkach komunikacji.

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA Z PLANEM ZWIEDZANIA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE!

rzym
punkty widokowe w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie – ceny biletów

Bilet pojedynczy kosztuje 1,5 euro i jest ważny przez 100 minut od skasowania. Na tym bilecie można się przesiadać, ale tylko pomiędzy autobusami i tramwajami. W przypadku metra można się przesiąść tylko pod dworcem Roma Termini – chodzi o to żeby nie opuścić strefy biletowej metra na jednym bilecie.

Można też od razu kupić bilet na dziesięć 100-minutowych przejazdów za 15 euro, ale ciężko mi sobie wyobrazić tyle przejazdów w Rzymie w ciągu jednego weekendu. Są też bilety czasowe na 24h, 48h i 72h. Kosztują odpowiednio: 7 euro, 12,5 euro i 18 euro. Jak widzicie, bilet 24h opłaca się dopiero przy 5 przejazdach na dobę. Ja kupiłam na początku ten 48h żeby nie musieć myśleć o biletach, bo mieszkałam trochę dalej od centrum. Mimo to nie wykorzystałam go w pełni i do końca wyjazdu kupowałam już tylko pojedyncze bilety za 1,5 euro, jeśli zaszła potrzeba. 

Gdzie kupić bilety?

Biletów nie można kupić w tramwajach i autobusach. Trzeba szukać automatów biletowych na przystankach lub w metrze. Zakupu możecie dokonać też w kioskach typu „tabaccheria” czy innych małych sklepikach z oznaczeniem firmy ATAC. Pamiętajcie żeby zawsze skasować bilet w autobusie czy tramwaju. Bilety możecie kupić też od razu na lotniskach w okienkach/lokalach transportu publicznego. Znajdziecie je zarówno w Ciampino, jak i Fiumicino.

punkty widokowe w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie – moje wrażenia

Rzym polecam zwiedzać piechotą lub metrem. Radzę unikać połączeń autobusowych i tramwajowych – wiele razy szybciej dojdziecie gdzieś pieszo niż jadąc autobusem czy tramwajem. O ile rzymskie metro działa super i jeździ często i punktualnie, to autobusy i tramwaje jeżdżą jak chcą. Raz za wcześnie, raz za późno, czasem wcale. Nie ma co patrzeć na rozkłady jazdy. Jeśli macie jakieś pytania o Rzym to zapraszam na mój Instagram (link TUTAJ). Znajdziecie tam też obszerną relację z Rzymu i masę wskazówek 🙂

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

ZOBACZ TEŻ:

CENY JEDZENIA W RZYMIE – SKLEPY I RESTAURACJE

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

GDZIE W RZYMIE MOŻNA DOBRZE ZJEŚĆ? GASTROPRZEWODNIK

    error: Content is protected !!