0
CZECHY EUROPA

Dojazd z lotniska w Pradze do centrum – ile kosztuje?

26 sierpnia 2023
czy praga jest droga

Port lotniczy im. Václava Havla znajduje się 18 km od centrum Pragi. Z lotniska w łatwy sposób można dostać się do śródmieścia lub praskiego metra, skąd trafisz już w dowolne miejsce w mieście. Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki i opis jak wygląda dojazd z lotniska w Pradze do centrum.

Dojazd z lotniska – miejskie autobusy

Najtańszą i według mnie najlepszą opcją jest skorzystanie z autobusów komunikacji miejskiej. W dzień z lotniska kursują linie 100, 119 i 191, a w nocy 907 i 910. Dzienne linie zaczynają jeździć już około 4 rano, a kończą po godz. 23. Najlepiej wsiąść w linię 119, którą można dojechać do stacji metra Nádraží Veleslavín, a następnie przesiąść się w linie metra A. Wsiadając w pociąg w kierunku Depo Hostivař i wysiadając na stacjach Malostranska, Staroměstská lub Mustek, znajdziesz się w samym centrum Pragi. Cała podróż trwa około 40-50 minut. Nocne linie jeżdżą bezpośrednio do samego centrum – czas podróży wynosi wtedy 50-60 minut.

W autobusach 100, 119, 191, 907 i 910 oraz w metrze obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Biorąc pod uwagę czas przejazdu, potrzebny będzie bilet 90-minutowy za 40 koron – obejmie on przejazd autobusem i metrem. Jeśli planujesz poruszać się po mieście komunikacją, to od razu na lotnisku możesz kupić bilet 24h lub 72h. Pamiętaj też o bilecie na bagaż, jeśli jest większy niż 25x45x70 cm. Na taki bagaż trzeba kupić bilet za 20 koron, czyli po prostu ulgową opcję biletu 90-minutowego.

Wszystkie autobusy odjeżdżają z przystanków przed halą przylotów przy Terminalu 2, czyli tym, na którym lądują samoloty z Polski. Autobusy kursują bardzo często – co kilka, kilkanaście minut.

dojazd z lotniska w pradze do centrum

Dojazd z lotniska w Pradze do centrum – linia Airport Express

Druga opcja dojazdu z lotniska w Pradze do centrum to linia autobusowa Airport Express (AE), która łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. Dworzec jest w samym centrum Pragi, w dzielnicy Nowe Miasto, więc dojedziesz stąd w każde inne miejsce w mieście. Bilet można kupić u kierowcy, a jego cena to 100 koron (ok. 19 zl). Bilet ulgowy kosztuje połowę mniej. W cenie jest transport bagażu. Autobus zatrzymuje się tylko raz, a podróż trwa 30-45 minut, w zależnoci od pory dnia. Autobusy odjeżdzają tylko z przystanku przy Terminalu 1.

Dojazd z lotniska w Pradze do centrum – taxi w Pradze

W Pradze działają też oczywiście taksówki. Cena przejazdu taksówką wynosi ok. 35 koron za kilometr + 60 koron opłaty początkowej, czyli ok. 18 zł za jeden kilometr jazdy, 25 zł za dwa kilometry, 32 zł za trzy kilometry itd. Na tym tle lepiej wypadają tańsze odpowiedniki takie jak Bolt czy Uber, które są w Pradze
bardzo popularne. Jak jednak wiadomo – ceny w przypadku tych przewoźników nie są stałe i zmieniają się w zależności od dnia tygodnia, pory dnia czy dostępności kierowców. O ile nie polecam poruszać się autem po
mieście, o tyle przejazd Boltem czy Uberem na lotnisko – szczególnie przy większej liczbie pasażerów i bagaży – może się okazać całkiem dobrą opcją.

Podsumowanie

Podsumowując, mamy do wyboru 3 opcje dojazdu z lotniska w Pradze do centrum. Ja polecam wybrać autobusy komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeśli nie masz dużego bagażu. Autobusy kursują bardzo często i bez problemu dojedziesz nimi do metra. Jest to też najtańsze rozwiązanie.

Jeśli wybierasz się do Pragi, to sprawdź mój autorski przewodnik po tym pięknym mieście 🙂 Na prawie 180 stronach znajdziesz ogrom przydatnych informacji i wskazówek, polecenia knajp i noclegów, szczegółowe plany zwiedzania i wiele więcej 🙂

praga w 2 dni
dojazd z lotniska w pradze do centrum
Praga na weekend

ZOBACZ TEŻ:

ILE CZASU NA PRAGĘ? CZY 1 DZIEŃ WYSTARCZY?

PRAGA NA WŁASNĄ RĘKĘ – ATRAKCJE, DOJAZD, KOMUNIKACJA

CO ZJEŚĆ W PRADZE? 3 SPECJAŁY NA WEEKEND

Bądźmy w kontakcie! Dołącz do ponad 100 tys. obserwujących osób na moich social mediach! 🙂

    error: Content is protected !!