0
EUROPA NIEMCY PRZEWODNIKI

Berlin na weekend – zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

2 stycznia 2021
Berlin na weekend

Berlin na weekend? Świetny wybór! Stolica Niemiec to piękne, różnorodne i tętniące życiem miasto, które ma do zaoferowania bardzo wiele – od cudownej architektury i wspaniałych muzeów, przez klimatyczne brukowane uliczki i zielone parki, po świetne ulice handlowe i restauracje. Berlin to największe pod względem ludności (3,8 mln mieszkańców) i powierzchni (890 km kw.) miasto Unii Europejskiej z doskonale rozwiniętą komunikacją miejską. W stolicy Niemiec kursuje 9 linii metra, ponad 20 linii tramwajowych i jeszcze więcej linii autobusowych i pociągowych, dzięki czemu szybko i łatwo można odwiedzić wszystkie atrakcje.

W tym poście spisałam 10 miejsc w stolicy Niemiec, które odwiedziłam podczas mojego pierwszego weekendowego wypadu i które moim zdaniem warto zobaczyć. Większość z nich znajduje się w centrum miasta i bez problemu traficie do nich piechotą lub komunikacją miejską. Jeśli jesteście ciekawi wideorelacji z mojej wycieczki to zapraszam Was na mój Instagram. Piszcie też jeśli będziecie mieć jakiekolwiek pytania – zawsze chętnie odpowiem! Wracając do atrakcji, numerem jeden na liście jest…

Berlin na weekend

1. Berlin zabytki – Katedra Berlińska

To chyba najpiękniejszy budynek w Berlinie, który widziałam, a konkurencja jest naprawdę ogromna. Katedra Berlińska została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku na Wyspie Muzeów w centrum miasta. Przy okazji – cała wyspa jest piękna i idealna na spacer, ale o tym troszkę później. Obiekt łączy w sobie epokę renesansu i baroku i robi ogromne wrażenie – zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Jest to jedna z największych świątyń w Berlinie, a wewnątrz szczególnie warto zwrócić uwagę na przepiękną kopułę o średnicy ponad 30 metrów oraz ogromne, drewniane organy. Mi, jak zwykle w tego typu miejscach, najbardziej podobały się potężne marmurowe filary i przepiękne płaskorzeźby. W katedrze mieści się też jeden z największych grobowców w Europie – krypta dynastii Hohenzollernów z ponad 90 sarkofagami.

Krótko mówiąc – Katedra w Berlinie jest prawdziwym dziełem sztuki i architektury, więc zdecydowanie warto uwzględnić ją w planie zwiedzania. Świątynia znajduje się w centrum miasta, 15 minut piechotą od Alexanderplatz i kilka kroków od głównej alei Berlina – Unter den Linden. Bez problemu dojedziecie tam autobusem, tramwajem czy metrem. Wstęp jest płatny, a bilet normalny kosztuje 7 euro. 

2. Berlin na weekend – Nikolaiviertel

To jest absolutny must see! Nikolaiviertel to miejsce, które – na równi z berlińską katedrą – podobało mi się najbardziej. Nikolaiviertel to niewielka część Berlina, która została odbudowana na wzór przedwojennego miasteczka i jest zupełnie inna niż cała reszta niemieckiej stolicy. Panuje w niej cudowny staromiejski klimat i jest to idealne miejsce na spacer, deser nad Sprewą czy romantyczną sesję zdjęciową… Nad kolorowymi murami, brukowanymi uliczkami i drewnianymi okiennicami góruje piękny, ceglany Kościół Św. Mikołaja. Budynek prezentuje styl gotycki, a jego początki sięgają aż XIII wieku. Jest to najstarsza świątynia w Berlinie. Zaciszny Nikolaiviertel znajduje się zaledwie kilka minut piechotą od tętniącego życiem Alexanderplatz.

Berlin zabytki

3. Berlin zabytki – Brama Brandenburska

Weekend w Berlinie byłby niekompletny gdyby nie wybudowana w końcówce XVIII wieku Brama Brandenburska. Obiekt jest jednym z najważniejszych zabytków stolicy Niemiec. Budowla z Wiktorią, boginią zwycięstwa, na czele stanowi symbol pokoju i wolności. O istotności tego zabytku świadczy m. in. umieszczenie jego wizerunku na niemieckich eurocentach. Brama Brandenburska jest o połowę niższa od paryskiego Łuku Triumfalnego, ale za to jest znacznie szersza, więc jej wielkość i tak robi wrażenie. Wzorem dla budowniczych były bramy ateńskiego Akropolu. Obiekt znajduje się na końcu alei Unter den Linden i tuż przed wejściem do zielonej częsci miasta – parku Tiergarten. Blisko stąd to dwóch innych ważnych miejsc – Bundestagu i Pomnika Żydów.

Berlin na weekend

4. Berlin ciekawe miejsca – Tiergarten

Jeśli – tak jak ja – lubicie zielone przestrzenie w miastach to ten punkt wycieczki przypadnie Wam do gustu. Uwielbiam kontrast między gwarnym, betonowym miastem a zieloną, sielankową atmosferą w parku. Tiergarten to bez wątpienia największa zielona część Berlina – ma aż 210 ha powierzchni i jest trzecim największym parkiem miejskim w Niemczech. Jego historia sięga aż początków XVI wieku, a spacerując można zobaczyć kilka zabytków m.in. pomnik Żołnierzy Radzieckich czy upamiętniającą zwycięstwa wojenne kolumnę Siegessäule. Tiergarten to jednak przede wszystkim znakomite tereny rekreacyjne. Na terenie parku znajdują się place zabaw, ścieżki biegowe i rowerowe, a także miejsca do piknikowania czy grillowania. Zimą w parku można pojeżdzić na łyżwach. W jego zachodniej części znajduje się ogród zoologiczny, co z kolei będzie dobrym rozwiązaniem na letnie miesiące. Bilet do ZOO dla osoby dorosłej kosztuje 16 euro, a dla dziecka do 15 lat 8 euro. Dzieci do 4. roku życia wchodzą za darmo.

5. Berlin na weekend – Kurfustendamn

Jeśli lubicie zakupy to Kurfurstendamn jest dla Was. Ku’damn – bo tak skraca się tę nazwę – to jedna z najbardziej tętniących życiem przestrzeni Berlina i główna ulica handlowa zachodniej części stolicy. Na ponad 3-kilometrowej alei i w okolicznych uliczkach znajduje się ogromna liczba sklepów – są tu zarówno luksusowe marki jak Prada, Cartier czy Louis Vuitton, jak i sieciowe sklepy typu H&M, Zara czy Primark. Ku’damn to prawdziwy raj dla miłośników shoppingu i wyprzedaży. Jest tu też cała masa restauracji i kawiarni. Ulica mieści się w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf tuż za parkiem Tiergarten. Dojeżdzają tu dwie linie metra – U1 i U9. Wybierając się na zakupy, pamiętajcie, że w Niemczech w każdą niedzielę obowiązuje zakaz handlu. Więcej o zakupach w Berlinie napiszę niebawem w osobnym poście.

Berlin ciekawe miejsca

6. Berlin na weekend – East Side Gallery

Galeria sztuki, ale niezwykła. Punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Berlina. East Side Gallery to zbiór ponad 100 dzieł graffiti wykonanych na fragmencie muru berlińskiego przez artystów z całego świata. Pierwsze z nich powstały w 1989 roku – tuż po upadku muru. Najsłynniejszym obecnie obrazem namalowanym na murze jest pocałunek dawnych przywódców ZSRR i NRD – Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa. Galeria ma ok. 1,3 km długości i znajduje się nad brzegiem Sprewy, niedaleko wschodniego dworca, ok. 4 km od ścisłego centrum Berlina. Dojedziecie tutaj autobusem nr 300, metrem U1 lub U3 oraz wieloma pociągami miejskimi. Co jeszcze zaplanować na weekend w Berlinie?

Berlin na weekend

7. Wyspa Muzeów i Neuses Muzeum

Tutaj po prostu trzeba przyjść, nawet jeśli nie zamierzacie wchodzić do muzeów. Sam spacer po wyspie będzie atrakcją ze względu na jej klimat i wspaniałą architekturę. Unikatowość tego miejsca potwierdza UNESCO, które ponad 20 lat temu wpisało berlińską wyspę na swoją listę światowego dziedzictwa – właśnie ze względu na jej walory kulturowe i architektoniczne. Wyspa Muzeów to jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Mieści się tutaj 5 znakomitych muzeów – Pergamońskie, im. Bodego, Nowe, Stare i Starą Galerię Narodową. Zbiory zawierają głównie odkrycia archeologiczne, eksponaty z czasów starożytnych oraz dzieła z XIX wieku.

Najwyżej i najczęściej ocenianym muzeum w Berlinie jest Muzeum Pergamońskie. Niestety – ze względu na pandemię – muzeum było nieczynne, więc wybrałam się do Nowego Muzeum i nie żaluję! Znajdziecie tu głównie sztukę staroegipska i zbiory archelologiczne z czasów prehistorycznych i starożytnych. Jednym z najważniejszych eksponatów jest popiersie Nefertiti – żony egipskiego faraona z XIV w. p.n.e. Muzeum ma aż 3 sporej wielkości piętra, więc warto przeznaczyć na nie 3 godziny. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, w którym dostęny jest język polski. Wstęp kosztuje 12 euro.

8. Pomnik Pomordowanych Żydów

Teraz czas na chwilę refleksji. Zwykle przechodzę obok pomników obojętnie – są ładne, czasem ciekawe, ale niczym specjalnym się nie wyróżniają i nie wzbudzają we mnie wielkich emocji. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie, a obok berlińskiego pomnika holocaustu nie da się przejść obojętnie. Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków o różnej wysokości, które łącznie zajmują powierzchnię 19 tys. m. kw. Najwyższe bloki maja prawie 5 metrów wysokości, a chodzenie między nimi wąskimi korytarzami wzbudza szczególne emocje. Pomnik budowano przez dwa lata, a jego odsłonięcie miało miejsce w maju 2005 roku. Pomnik znajduje się nieopodal Bramy Brandenburskiej, więc za jednym razem można zobaczyć oba te miejsca.

Berlin na weekend

9. Alexanderplatz i Wieża Telewizyjna

Alexanderplatz jest głównym placem Berlina – największym i najbardziej tętniącym życiem, pełnym sklepów i restauracji. To też miejsce, gdzie krzyżuje się wiele środków komunikacji miejskiej, więc nie będzie Wam trudno na niego trafić. Najważniejszym budynkiem stojącym przy Alexanderplatz jest Wieża Telewizyjna i właśnie dla niej warto tutaj przyjechać. To najwyższy budynek nie tylko w Berlinie, ale i w całych Niemczech. W ogólnoeuropejskiej klasyfikacji pod względem wysokości zajmuje z kolei czwarte miejsce. Wieża została zbudowana ponad 50 lat temu i ma 368 m wysokości. Poza swoją podstawową funkcją, czyli miejscem radiowych i telewizyjnych nadajników, wieża stała się również atrakcją turystyczną. Z tarasu widokowego na wysokości ponad 200 m można ujrzeć niepowtarzalną panoramę stolicy Niemiec. Na wieży miejści się także bar i restauracja. Wstęp na taras widokowy kosztuje 18,5 euro.

Jeśli wylądujecie na Alexanderplatz głodni i lubicie włoską kuchnię to mogę polecić znajdującą się tam restaurację Piazza Rossa. Wystrój jest bardzo elegancki, a obsługa fantastyczna. Zarówno karta menu, jak i panujący w środku klimat są w 100 proc. włoskie – nawet kelnerzy witają gości radosnym „Bongiorno”. Ceny makaronów wynoszą od 8 do 18 euro, a pizzy od 8 do 14 euro. Jedzenie było pyszne, polecam!

10. Berlin na weekend – Bundestag

Ostatnie miejsce, które proponuje zobaczyć, to siedziba Bundestagu, czyli najważniejszego konstytucyjnego organu w Niemczech. Jest to odpowiednik naszego Sejmu i właśnie w tym budynku zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące Niemiec. Gmach, w którym urzęduje niemiecki Bundestag, jest prawdziwą ucztą dla oka. Budynek powstał w końcówce XIX wieku i prezentuje styl neorenesansowy. Przez kilkadziesiąt lat odbywały się w nim obrady II Rzeszy Niemieckiej i Republiki Weimarskiej. W 1933 roku budynek niestety ucierpiał – najpierw wskutek pożaru, a potem wskutek działań wojennych, co doprowadziło go do ruiny. Niemcy postanowili odbudować gmach dopiero w latach 60. XX wieku i umieścić w nim m.in. muzeum. Budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji dopiero w 1999 roku, kiedy ustanowiono w nim siedzibę obecnego Bundestagu. Obiekt znajduje się nieopodal Bramy Brandenburskiej i tuż obok parku Tiergarten.

Berlin na weekend

Berlin na weekend – podsumowanie

Podsumowując, Berlin na weekend to bardzo dobry pomysł i na pewno nie będziecie się nudzić. Miasto oferuje masę atrakcji, dobrego jedzenia i świetną atmosferę. Na moim blogu znajdziesz też:

BERLIN W 2 DNI – GOTOWY PLAN ZWIEDZANIA

BERLIN – INFORMACJE PRAKTYCZE, DOJAZD, CENY, HANDEL

Jeśli macie jakiekolwiek pytania to czekam na Was na Instagramie oraz na Facebooku.

    error: Content is protected !!